Bojím se o svou bezpečnost!

Dobrý den paní doktorko,
chtěl bych poradit ohledně našeho zlobivého kocoura. Máme ho od koťátka i s papírama a od malička chodil na záchod bez problémů.
Nyní se chová velmi zvláštně. Většinu času a veškerou péči mu věnuje panička, která na něj nešťastnou náhodou upadla. V tu chvíli kocour začal hrozně mňoukat. Vydával zvuky skoro jako dítě a vystartoval po paničce. Po této nehodě byl pár dní klid, ale pak začal vykonávat potřebu různě po baráku. Když panička odjede na víkend, tak za celý víkend to kocour neudělá. Jakmile přijede, do půl hodiny najdeme někde jeho výkaly. A to dokonce i pár centimetrů vedle záchodu, který jsme mu otevřeli. Jednou ho potom panička zavřela na chvíli na záchodě jako trest za to co udělal. Od té doby když kolem něj projde, tak na ní syčí, skrývá se před ní apod. Kocour je velmi osobitý nenechá se moc pohladit. Nevíme si s ním rady.
Děkujeme za Vaši odpověď.

XX

Dobrý den,
za takovéhle projevy nelze kocourka trestat – on to dělá ze strachu. Prostě si paničku spojil s hrůzostrašným zážitkem, a když ji vidí, má o sebe strach. Kocouři nechávají volně ležet výkaly jako značku, kterou si „pojišťují“ nedotknutelnost svého území. Kocour tedy říká asi toto: „Paničko, v tvé přítomnosti se bojím o svou bezpečnost. To hovínko je tu proto, abys věděla, že tu žiju, a raději se mi vyhnula.“
Takže paničce doporučuji kocourkovi se nyní vyhýbat, nemluvit na něj (ale sama pro sebe klidným laskavým hlasem mluvit může, jen se při tom nesmí na kocoura koukat), nesahat, nekoukat a už vůbec ne jakkoli trestat. Pokud je bobek pravidlem, omezila bych kocourovi prostor na místnosti, kde nenadělá tolik škody, a přidala bych jeden či dva záchody. Ideální by bylo dát do dveří jen nějakou mřížku, aby kocour mohl paničku pozorovat, jak v klidu vaří, vyndavá masíčko z ledničky, lije si smetánku do kávy, připravuje mu granulky do mističky atd. a přitom dělá, že tam žádný kocour není. To by bylo, aby neprojevil trochu chuti ke kontaktu.
Dobrým pomocníkem pro takovéto stavy je feromonový odpařovač do zásuvky Feliway, popřípadě obojek napuštěný kočičími tvářovými feromony. Ty přesvědčí kocourka o tom, že by si měl začít zase otírat tvářičky a uvolnit se. Kdybyste je nesehnali, ráda pošlu.
Pokud by ani feromonky nezabraly, užitečné jsou i doplňky stravy s alfa kasozepinem a tryptofanem, popřípadě kompletní krmivo obsahující tyto látky. Mírní strach a stres.
Více informací o tomto problému a o možných způsobech jeho řešení najdete v knížce Babo, raď! Když kočka ignoruje záchod.
S pozdravem
Hana Žertová