Co s toulavým kocourem?

Dobrý den, máme kastrovanou kočku a začal za ní chodit toulavý kocour. Značkuje nám úplně všude po celé terase, do bot, na okna, na židle, no všude. Je to příšerné! Máme malé děti a nemůžu je pouštět ani na zahradu, neboť to tak strašně páchne. Přes den nepřijde, protože je tam pes, ale na večer fenku dáváme domů a kocour přichází. Kočka o něj nestojí, strašně se ho bojí. Už několikrát ji napadl, vždycky před ním utíká na strom atd. Zkoušeli jsme kozí kapky, abychom ho nalákali jinam, potom mi radili octovou vodu, citron, Savo, různé repelenty na kočky, Urinostop a stále nic. Spíše jsem odradila tu naši. Trvá to už několik měsíců. Kočku máme již 4 roky a až nyní to peklo začalo. Jsem úplně zoufalá, prosím, poraďte co dělat, aby k nám přestal chodit.
Moc děkuji. K.

Dobrý den,
nejjednodušší by bylo pokusit se zjistit, komu kocour patří, a požádat majitele, aby ho nechal vykastrovat, popřípadě nabídnout i nějaký finanční podíl na zákroku. I tak by to bylo asi nejlevnější řešení, protože by bylo definitivní. Vykastrovaný kocour už by Vám terasu neznačkoval, a asi by k Vám ani nechodil. Jinak je k ohlídání celé zahrady spolehlivý jedině venkovní pes.
Savo k čištění nepoužívejte – obsahuje čpavek a tento pach vyvolává u kocoura snahu jej přeznačkovat.
Z těch zoufalých dílčích opatření bych zkusila ještě obyčejnou vodu – mělké tácy, pečicí plechy, misky, koryta a podobné nádoby vždy večer rozestavět kolem terasy a schodů a naplnit je vodou. Kocour ke značkování potřebuje přijít až ke stěně nebo rohu, a stříká moč za sebe. Je-li u stěny nádoba s vodou, nemůže zaujmout tu správnou pozici. Voda lze použít ještě jedním způsobem, a to nachystat si hadici na zalévání a na kocoura si počíhat (většinou chodí pozdě večer 22-24 h nebo nad ránem 3-5 h). Jak se objeví u terasy, stříknout po něm mocným proudem a švihnout hadicí. Pokud se to povede opakovaně, pak už stačí jen nechat u terasy stočenou hadici, aby ho udržela v patřičných mezích.
Další trochu drsnější způsob odpuzení je oboustranně lepicí páska nalepená na lehké dřevěné destičky (překližka, kousek palubky, ale i tvrdý karton apod.). Tyto „pastičky“ zase rozložte kolem inkriminovaných míst. Kocour se přilípne a destička mu chvilku zůstane na noze, takže bude mít docela jiné myšlenky, než nechávat u Vás značky.
Jiný způsob ochrany stěn jsou ostré hroty – stačí ostrá rohožka, popřípadě aranžovací hmota na květiny nakrájená do pásů a opatřená napíchanými párátky.
Záhonky, trávník a pískoviště ochrání v noci nebo v době, kdy nejste doma, drátěné pletivo připevněné na kolíky nebo trubky kousek nad zemí.
Více o značkování kocourů najdete v knize Babo, raď! Když kočka ignoruje záchod.
Budu ráda za zprávu, zda se podařilo kocoura odpudit.
S pozdravem
Hana Žertová