Desatero před koupí štěněte

Pořizujete si štěňátko? Podívejte se na následující desatero a zkuste si odpovědět na všechny otázky. Pokud někde váháte, důkladně své rozhodnutí ještě zvažte a prověřte možnosti a schopnosti své i svých rodinných příslušníků či přátel. 

 

  1. Pes se dožívá deseti až šestnácti let. Budete schopni se o něj po celý jeho život starat nebo mu najít spolehlivou náhradní rodinu?
  2. Náklady na péči o psa (kvalitní krmení, pamlsky, pelíšek, hračky, stálá ochrana před vnitřními i vnějšími cizopasníky, mikročip, petpas, očkování a další veterinární péče, hygiena, výcvik a výcvikové pomůcky, obecní poplatky, jízdné v hromadné dopravě, u některých plemen pravidelná úprava srsti) představují denně průměrně 50–500 Kč, podle velikosti a náročnosti plemene. Unese to váš rodinný rozpočet?
  3. Pes je společenské zvíře a zpravidla velmi špatně snáší samotu. Jste schopni přizpůsobit denní režim tak, aby nezůstával dlouho (více než šest hodin) sám?
  4. Pes držený v bytě nebo v kotci musí chodit pravidelně nejméně třikrát denně ven, a to za každého počasí. I pes mající k dispozici velkou zahradu by měl jít denně na procházku. Máte dost času a fyzických sil, abyste ho mohli doprovázet?
  5. Jsou v blízkosti vašeho domu travnaté plochy, po kterých se smějí psi pohybovat a kde smějí vykonávat potřebu?
  6. Výkaly vašeho psa nemohou zůstat ležet na chodníku či na trávníku. Jste srozuměni s tím, že budete po svém psu uklízet?
  7. Každý pes, zvláště mladý, potřebuje každodenní kontakt s jinými psy, pořádné proběhnutí, možnost prozkoumávat okolí čichem a obnovovat své pachové značky. Můžete mu to dopřát?
  8. Aby byl pes čistotný a dobře ovladatelný, potřebuje důslednou výchovu a výcvik; aby se nenudil, je třeba si s ním často hrát. Najdete si na to čas?
  9. Je mezi vašimi příbuznými nebo přáteli někdo, kdo se psa ujme v době vaší dovolené, služební cesty nebo nemoci?
  10. Souhlasí s pořízením psa celá rodina?

O koupi psa uvažujte jen v případě, že vaše odpovědi na VŠECHNY otázky jsou kladné!

Více k výběru štěněte najdete v knize Od štěněte ke psu.