Jezevčík rád loví

Dobrý den paní doktorko,
manžel má osmiměsíční štěně trpasličího dlouhosrstého jezevčíka z dobrého chovu bez PP, tzn. lovecký povahou a moc hodný, neposlušný, ale šťastný! Když je venku v polích a v lese bez vodítka, je zvěř na prvním místě a štěně se musí hledat! Je pryč! Pod sebe si hrabe pořád deky, chytá nás všechny za oblečení, tahá ponožky, okusuje boty a škrábe zdi.
Prosím o zaslání Vaší knihy Od štěněte ke psu – jak vychovat bezproblémového psa, snad nám pomůže ještě vše napravit.
S pozdravem HN

Dobrý den, paní N,
knížku jsem poslala, ale odnaučit loveckého psa lovit zvěř asi podle knížky nepůjde. Tam jste trochu zaspali – pokud jste nechtěli rozvíjet pejskův lovecký pud, měli jste jej hned odmalička přísně hlídat a každý náznak loveckého chování hned zarazit.
Nyní je především třeba zajistit, aby už neudělal žádnou pozitivní zkušenost s lovem. Pořiďte si tenkou dlouhou šňůru a voďte psa na ní, nepouštějte ho na volno, dokud nebude mít spolehlivé přivolání. Čím více zkušeností s útěky a popřípadě s ulovením nějaké kořisti bude mít, tím hůře by se to napravovalo. Noste s sebou nějakou pískací hračku a pamlsky, ať můžete kdykoli pejska zaujmout. Snažte se být pro něho hodně důležití – rozběhněte se, poskakujte, pískejte hračkou, ukousněte si z jeho mlsíku, měňte směr a rychlost chůze, vymýšlejte pro něho úkoly…, aby si Vás musel pořád hlídat a neměl čas šmejdit.
Pokud budete mít nějaký problém, o kterém se v knížce nedočtete, ráda se s Vámi sejdu a zkusíme jej společně vyřešit.
S pozdravem
Hana Žertová