Má vaše kočka správný záchod?

Dokud kočka chodí vzorně močit i kálet do svého záchůdku, je všechno v pořádku. Ale jakmile se tak docela netrefí, nebo dokonce začne jako záchod používat jiné místo v bytě, je zle. Nečistotnost je nejčastějším důvodem, proč se lidé koček zbavují.
Udělejte všechno pro to, abyste takovýmto problémům předešli. Zde je několik dobrých tipů:

  1. Vyberte pro Vaši kočku správnou velikost záchodku. Jaká to je? Podle odborníků zabývajících se nemocemi dolních cest močových u koček na Veterinární univerzitě v Ohiu by kočičí záchod měl být delší o polovinu délky těla kočky. To znamená, že by měl měřit jako 1,5 kočky na délku. Takových záchodků není na trhu mnoho, většina je podstatně menších.
  2. Umístěte záchodek na místo, kde není příliš velký provoz a kde bude mít kočka na vyměšování dostatek klidu.
  3. Naplňte záchod stelivem, které bude Vaší kočce nejlépe vyhovovat. Vyzkoušejte například bentonitová steliva Ben, Country Cat, Biobent Standard nebo Benco Plus.
  4. Nezapomeňte záchod jednou až dvakrát denně vyčistit od všech hrudek a výkalů a jednou za týden až čtrnáct dnů, podle znečištění toalety, celou náplň vyměnit. Záchod, který je vlhký nebo kočce „nevoní“, odmítá používat a hledá jiné místo.
  5. Máte-li doma více koček, musíte mít tolik záchodů, kolik je koček, plus nejméně jeden navíc. Jsou kočky, které nejdou močit na místo, které již použila před nimi jiná kočka.

Někdy má močení koček mimo záchod zdravotní důvody, které je třeba urychleně řešit, protože  mohou ohrozit i život kočky. O tom si více přečtěte v odborném článku Když močení bolí nebo v knížce Babo, raď – Když kočka ignoruje záchod.
haž