Nečistotní špicové

Dobrý den, mám na Vás dotaz.
Máme s přítelem tři psy. Všichni jsou to kluci, dva bráchové německých malých špiců (9 měsíců a 1 a půl roku) a větší kříženec (necelé tři roky). Prosím Vás o radu ohledně kálení a čůrání doma, i když jsou pravidelně venčení! Větší kříženec to doma udělá jen občas, ale ty malý víc, než je přijatelné! Měli doma na svém místě podložku (plínu), teď ji chci ale zrušit. Stále to ale vykonávají na místě, kde podložka byla! Prosím Vás proto o radu, jak tomu zabránit?!
Předem děkuji za odpověď
K.

Dobrý den, paní K.,
psíci malých plemen mají mnohem rychlejší metabolismus než větší psi, a proto močí i kálejí mnohem častěji. Zvláště když jsou dva (u Vás dokonce tři), jsou stále aktivní, pozorují jeden druhého, vzájemně se provokují k aktivitě. Takže jejich potřeba močit a kálet je zhruba po dvou hodinách, při větší aktivitě ještě častěji. To znamená v těchto intervalech venčit. Vzhledem k tomu, že tato potřeba nebývá pravidelná, aby se daly vždy správně načasovat procházky, navíc se někdy nevyprázdní venku docela kvůli chladnému počasí nebo spoustě jiných aktivit, je třeba takovýmto psům nechat v bytě stále k dispozici plínku. Představte si, že jste zvyklá chodit doma na záchod a najednou Vám ho někdo odstraní! Musí to pro ně být hrozný stres. Odstranění plínky by mohlo vést k tomu, že pejsci začnou hledat k močení a kálení nová místa. A pozor – netrestat! Jinak se psi naučí močit na závěsy, zezadu na sedačku apod., protože vědí, že když to najdete, budou potrestáni, takže to budou dělat tajně. Pak budete ve stresu všichni…
Já mám krysařičku a mívám ji stále s sebou, takže jejím potřebám vyhovím. Když je však sama, máme vždy prostřenou plínku (nyní už noviny), stejně tak v noci a za špatného počasí. Prostě s malým psíkem to jinak nejde, zvláště je-li jich víc.
S pozdravem
Hana Žertová