Neumí být sám

Dobrý den paní doktorko,
chci se poradit ohledně pejska. Máme měsíc doma pejska z útulku, je mu přibližně rok, je směska jezevčíka a asi staforda. Ze začátku s ním nebyl žádný problém, mohla jsem odejít třeba na hoďku do obchodu. Teď už ho nemůžeme nechat doma samotného, potrhal nám pohovku, roztrhl polštáře a včera se natruc vyčůral u tchýně na koberec. Tohle předtím nedělal. Chodíme s ním ven každé 4 hodiny na dlouhé procházky. Prosím poraďte, co máme dělat, jsem z toho nešťastná.
Předem děkuji za odpověď. Přeji příjemný den.
S pozdravem
J. T., Pardubice.


Dobrý den, paní T.,
Váš pejsek zřejmě trpí tzv. separační úzkostí. To je u psů z útulku velice častý problém. Bude potřeba s ním pomaličku trpělivě cvičit, aby se naučil samotu snášet. Nejprve ho naučte, aby dokázal ležet na svém místečku – to by mělo být v místnosti, kde ho budete nechávat, až budete odcházet. Pobyt na pelíšku mu zpříjemněte nějakou hračkou, nejlépe gumovým Kongem, do kterého naplníte jeho oblíbené jídlo a pamlsky. Po procházce mu dejte hračku a nevšímejte si ho. Nejprve jen pár minut, pak hračku ukliďte. Dobu nevšímání prodlužujte až na dvacet minut. Pak cvičení ztížíte tím, že jdete do druhé místnosti a oddělíte se od psa nějakou mříží, třeba skládacím sušákem na prádlo. Zase po chviličkách, dokud to nedokáže 20 minut. Celou dobu nesmí být nervózní. Kong mu nikdy jindy nedávejte, než na cvičení. Pak to udělejte ještě těžší – zavírejte dveře mezi sebou a pejskem. No a když i to zvládne, můžete začít pomalu odcházet z bytu a dobu postupně prodlužovat. Nikdy byste ale neměli být pryč déle, než je pejsek naučený. Takže pro začátek doporučuji, aby s ním byl vždy někdo doma, popřípadě si jej berte s sebou do práce nebo mu opatřete hlídání. Ani po úspěšném nácviku ale nenechávejte psa doma dlouho – maximálně 4-5 hodin, aby jeho problém nezačal znovu.
Někdy je třeba psovi podávat léky, které tlumí strach a úzkost, aby se cvičení zdařilo. K tomu ale potřebuji pejska vyšetřit. Ordinuji v Brně (Chudčická 21, Kamechy) a v Praze (Čistovická 44, Řepy), číslo pro objednání je 602 175 465, nejlépe ve všední den mezi 18. a 19. hodinou.
S pozdravem
Hana Žertová