Dobrý den,
máme půlroční kočičku (kanadský sphynx), od chovatelky šla už ve dvou měsících. Po celou dobu, co je u nás, se neustále snaží hledat „cecík“ a saje sama sebe nebo deky. Dělá to v podstatě v jednom kuse, má z toho až „cucáky“ na břiše.
Chceme se zeptat, co se s tím dá dělat.
Mockrát děkujeme za odpověď.
Dobrý den,
Vaše krásná kočička zřejmě trpí psychickým onemocněním, kterému se říká pica. Jde o druh kompulzivní (nutkavé) poruchy, způsobené dysbalancí chemických neurotransmiterů serotoninu a dopaminu, a zřejmě i beta endorfinů v mozku. Specifická léčba neexistuje. Ale protože poruchu obvykle spouští stres, prvním opatřením by mělo být chránit kočku před vším, co ji rozčiluje a děsí, a naopak se snažit vytvořit jí klidné prostředí, kde bude mít stále co na práci, aby zapomněla na ocucávání. Někdy pomůže i změna krmiva nebo alespoň jeho struktury. Takže doporučuji zaměřit se na následující věci:
1. Prostředí – přidejte škrabadla, další záchůdek, papírové krabice na hraní a otírání tváří, popřípadě feromonový odpařovač Feliway nebo feromonový obojek Settle down (oboje mohu zaslat, popř. se zeptejte u svého veterináře). Zaveďte pravidelné příjemné rituály – hry s míčkem, sportování po nábytku, vycházky atd.
2. Krmivo – zkuste nabídnout jak granulky, tak kapsičky, paštiky, konzervy s kousky masa nebo se želé, kočičí trávu k okusování. Jídlo jí dejte nejen do běžné misky, ale také na plochý talířek a do různých skrýší (do – nebo pod plastové hrníčky nebo kelímky od jogurtu, do krabice od bot s vyříznutými otvory na tlapky, pod papírové i látkové ubrousky atd.). Přesvědčte se, že si kočička s těmito záludnostmi poradí, a krmte ji převážně takto, aby se musela vždy pořádně zaměstnat, když se chce najíst. Kontrolujte ale, jestli sní svou obvyklou dávku – nesmí strádat, to by její stres ještě zvýšilo.
3. K této poruše byly prokázány významné dědičné predispozice, proto byste měli její výskyt hlásit jak chovatelce, tak poradci chovu. Kočky z této linie by se neměly dále množit, takže na místě je také kastrace.
4. Kdykoli vidíte, že se chce kočička věnovat své oblíbené činnosti, odejděte a zkuste ji zavolat do jiné místnosti a její přiběhnutí odměnit hozením pamlsku a pak ji zabavit třeba tím, že jí další pamlsky rozmístíte po šplhadle nebo po nábytku. Je-li zaujatá žužláním příliš, nedívejte se na ni, ale vběhněte do místnosti a dělejte trochu rámus – zpívejte, tleskejte, rovnejte nábytek, plácejte novinami, ale nikdy na ni nekoukejte, nesnažte se ji napomínat, jen prostředí kolem udělejte rušné a nevhodné k jejímu záměru. Když své cumlání přeruší, volejte ji k ledničce nebo na balkon atp., odměňte ji, pomazlete se.
Je-li problém příliš úporný a kočka „zanedbává“ jiné činnosti (umývání kožíšku, spánek, slídění po potravě, hru), nasazují se antidepresiva, která trochu vybalancují poměr neurotransmiterů a kočičce se uleví. Tyto léky však musí předepsat veterinář.
K tomuto problému si můžete přečíst článek, a vzhledem k tomu, že kočička se zaměřuje i na sebe samotnou, mohl by Vám pomoci i tento text.
S pozdravem
Hana Žertová