Přišlo na něj jaro?

Vážená paní Žertová,
obracím se na Vás s prosbou o nějakou radu. Několik let jsme chovali britskou černou kočku-kocoura, byl velmi přítulný, ale letos nám bohužel ve 4,5 letech z ničeho nic uhynul. Dle sdělení jednoho veterináře to vypadalo na silný epileptický záchvat. Nicméně jsme si chtěli pořídit úplně stejného kocourka stejné ráce. A tady je má prosba a zároveň otázka: Byli mu 4 měsíce, když jsme ho dovezli. Z počátku se bál, ale asi za 3 dny si na mne zvykl, jen mého otce a mého přítele se bojí, na mne se hrozně jakoby navázal. Běhá za mnou jako pejsek, ať jdu kamkoliv, jde se mnou, v noci či přes den. Rád se i mazlí a byl velmi hodnej, nikdy na nikoho zatím nesyčel či ho nepodrápal. Je tomu asi týden (současně je mu 6,5 měsíce), co najednou začal na mne jakoby útočit. Za nezvyklého mňoukání na mne skočí, třeba na záda a zakousne se mi do županu. Radila jsem se s oblastní veterinářkou, ale ta říká, že to může být tím, že na něj leze „jaro“, ale že je ještě brzo ho vykastrovat, doporučuje v jednom roce. Vzhledem k tomu, že jsem jediná, kdo si s ním hraje, krmí ho a hladí, neboť od nikoho se zatím vyjma mne nedá, tak nevím, co si mám o tom myslet. Zda jsou to opravdu splašené hormony, nebo nějaká porucha. A zda to kastrováním přejde, neboť bych se ho samozřejmě nechtěla zbavovat, mám ho moc ráda.
Vím, že takhle na dálku je to třeba těžké, ale jistě máte velké zkušenosti. V příloze zasílám jeho foto.
Děkuji moc za jakoukoliv odpověď. S přátelským pozdravem
V. P.


Dobrý den, paní P.,
také si myslím, že nepřístojné chování Vašeho kocourka mají na svědomí hormony. Doporučuji nechat kocourka hned vykastrovat, než se z jeho útoků stane zlozvyk, pak se to velice těžko napravuje. Veterináři sice říkají, že kastrace by se měla provést až po roce věku, kdy jsou zcela vyvinuté močové cesty, ale v případech, jako je ten Váš, nebo když jsou doma chovány nekastrované kočky a dospívající kocourek, je kastrace na místě. V USA nebo v Anglii se kastrují i malá koťátka a nemají v dospělosti zdravotní problémy…
Kdyby kocourovo chování přetrvávalo nebo kdybyste se rozhodla s kastrací přece jen ještě počkat, je dobrou „zbraní“ proti útokům rozprašovač s vodou nebo Pet Corrector, který velmi hlasitě syčí a udrží kocourka v patřičných mezích.
S pozdravem
Hana Žertová