Štěně a čistotnost

Dobrý den paní doktorko,
obracím se na Vás s velkou prosbou o radu, protože už jsem bezradná. Mám 4měsíční fenku anglického kokršpaněla. Přivezla jsem si ji do bytu jako dvouměsíční štěně. Fenka je  z chovné stanice, od narození žila s matkou v kotci s výběhem. Za celé dva měsíce u mě doma se mi nepodařilo štěně naučit vykonávat potřebu venku. Venku se procházíme  i dvě hodiny a nic, přijdeme domů, fenka odběhne do pokoje a potřebu vykoná. Ven chodíme až 10x denně, ráno vstáváme v 5 hodin, za půl minuty jsem oblečená, ale malá se vyčůrá i vykaká doma na koberci.
Zkoušela jsem rady typu: noviny přibližovat ke dveřím nebo podložky a kapičky, odměnu za vyčůrání venku (opravdu je to velmi zřídka) a nic. Chodíme po trávě i po chodnících, na vodítku. Na volno běhat nemůže, v celém  městě je to zakázané. Jednoduše řečeno, venku nečůrá a nekaká, doma ano. Nevím, jestli mám trestat nebo chválit, někde jsem se dočetla, že i když pejsek udělá potřebu tam, kde nemá, měl by se pochválit. Nevím…
Vážená paní doktorko, děkuji za Váš čas a  za radu.
Hezký den! S pozdravem
D. M., Plzeň

Dobrý den, paní M.,
škoda, že jste nenapsala hned, jak jste na ten problém narazila – teď už to půjde spravovat čím dál hůř, protože fenečka se naučila, že ten nejlepší záchod je koberec. Ale nebojte se, půjde to určitě…
Ráno když vstáváte, šupněte fenku do malé ohrádky, do výstavní klece, do plastové přepravky. V nejhorším případě ji můžete i uvázat třeba k topení, ale to není ono. Potřebujeme, aby se fenka po vyspání nezačala hýbat. S pohybem se dostaví pocit plnosti močového měchýře, a protože štěňata ještě nemají trénované svěrače, jakmile ucítí potřebu, musí močit (a kálet). Rychle se oblékněte, popadněte štěně a utíkejte ven. Posaďte ji na jedno místo, nejlépe na trávník (ale příjemný, měkký, žádné pichlavé strniště) a to tam, kde prochází obvykle dost psů a kde také močí a kálejí. Nic neříkejte, nikam nechoďte, držte se zhruba na místě 2-3 čtverečních metrů. Fenka by se měla vymočit. Pak můžete jít dál, svižně, aby se jí trochu uvolnil obsah střev, ale nehrajte si a držte se kolem trávníku. Až když udělá bobek, můžete si hrát a dovádět. Jestli se do pěti minut fenka nevymočí, jděte domů. Nechte ji zavřenou např. v předsíni, kde prostřete pro jistotu noviny, a počkejte 10-15 minut. Pak ji znovu vyneste na stejné místo na trávníku. Když se vymočí, jděte dál a pokuste se o bobek, jak je napsáno výše. Kdyby se bobek nezadařil zase tak do 3-5 minut, jděte klidně na procházku (ale stačí desetiminutovka, dvě hodiny jsou pro tak malé štěně zbytečnou zátěží) a zpátky to vemte zase kolem toho trávníčku.
Kdykoli vidíte fenku močit venku nebo na určeném místě na noviny, říkejte klidným tichým hlasem„čurej, hodná holka“ (jde o to tuto činnost pojmenovat, aby si to slovo fenka vždy spojila s patřičným úkonem), podobně s kálením. Pak můžete zkusit říkat to hned, jak ji vynesete na patřičné místo (později třeba z auta někde na odpočívadle). Neodměňujte pamlsky, ale ani nenapomínejte a netrestejte, když to není přesně na správném místě – takovou nehodu prostě ignorujte.
Ven choďte vždy ihned po vyspání, po hře a běhání, do 10 minut po napití. Do pokojů fenku pusťte, jen když je čerstvě vyprázdněná. Takže než odcházíte ven, zavřete všechny dveře vedoucí z předsíně, ať Vám po návratu domů někam neproklouzne, a v případě, že se nezadaří loužička venku, ať neběží rovnou na koberec. Koberce si prostě hlídejte – fenka tam NESMÍ nevyprázdněná. Je třeba nechat zcela vyhasnout ten její zvyk čůrat a kálet na koberec. Odteď se jí to nesmí podařit. Ale když se to stane, uvědomte si, čí je to chyba… Štěně, které nemá správné hygienické návyky, nemůže doma běhat bez dozoru. Buď ho máte stále na očích a jak vidíte, že přemýšlí a rozhlíží se – šup s ním na noviny, nebo je zavřené tam, kde nemůže provozovat vydatný pohyb a kde případná nehoda nevadí, a omezení mu kompenzujete častými procházkami. Procházky je třeba správně načasovat podle potřeby, jak jsem popsala výše, jinak jsou pro vyměšování zbytečné.
Ale ještě jedna důležitá věc: Na každé větší procházce, tedy asi 2x-3x denně, by se mělo štěně proběhnout bez vodítka, s Vámi i s jinými pejsky. Měla byste stále procvičovat přivolání, aportování, chůzi u nohy bez vodítka… Najděte tedy místa, kde jsou legální psí výběhy, jeďte za město. Myslím, že na každé konečné MHD už je prostor, kde obecní strážníci nechodí a kde malá batolící se štěňata nikomu nevadí. Jestli nenaučíte fenku spolehlivému přivolání a důvěřivému následování teď, nenaučíte ji to už nikdy. A pro městského psa jsou spolehlivé přivolání a bezmezná důvěra a respekt v paničku za všech okolností životně důležité! Stejně tak kontakt s ostatními psy ve volnosti, nikoli na vodítku.
Budu ráda za zprávu, jak se Vám s tím nácvikem čistotnosti daří.
S pozdravem
Hana Žertová