Dobrý den paní Žertová, obracím se na Vás s prosbou, jak zabránit devítiměsíčnímu štěněti, kterého máme dva měsíce z útulku, v útěku z domova. Přeskočí, přeleze, vyvlíkne se z obojku i ze kšír, když ho uvážeme. Jakmile zjistí, že doma nikdo není, uteče. Pohybuje se v okolí našeho rodinného domu. Když je někdo z rodiny doma, tak potřebu utíkat vůbec nemá. Mazlí se, je na nás přilepený, hlídá si nás. Neuteče, ani když je s námi volně na ulici, také si nás hlídá, abychom mu neutekli. Asi měl nějaký stres, neboť i při spaní, když ho pozoruji, tak se strašně klepe. Je to kříženec loveckého psa (ohař) a ridgebacka. Když odcházíme všichni a zavřeme ho v domku, tak se tam také bojí, otevírá všechny dveře, počůrá se, drápe na stěny pod okny. Nevíme, jak ho zklidnit, nebo zda až dospěje, to přejde samo. Jinak je poslušný, přítulný, mazlivý. Prosím proto o radu, případně na koho se v této věci obrátit.
Moc děkuji a přeji hezký den. H. Š.
Dobrý den, paní Š., jde zřejmě o strach ze samoty, nejčastější problém, kterým trpí psi všech plemen, a útulkoví obzvlášť. Vašeho pejska budete muset pomalu naučit, že samota nemusí být zlá, že se dá nějaký čas vydržet a může být i příjemná. Pokud budete chtít, aby byl pejsek trvale venku, postavte mu bytelný kotec. Naučte ho tam spát, krmte ho tam. Nechte mu otevřené dveře. Vždy po vydatné procházce plné her a cvičení (aby byl unavený i mentálně, nejen fyzicky) mu dejte do kotce nějakou kousací hračku. Já doporučuji Kong, hračku z tvrdé gumy, do které se naplní jídlo – granule, maso, tvaroh, sýr, nějaké střívko nebo dobrá tyčinka. Zpočátku naplňte hračku tak, aby jídlo snadno vypadávalo, postupně je lépe „utěsněte“, aby měl pejsek co dělat, až bude dolovat ňamky ven. Když bude pěkně zabraný do práce, dvířka kotce zavřete. Ale pohybujte se po dvoře, zajděte do domu, aby o Vás stále věděl a zůstal klidný. Po pár minutách dvířka otevřete a hračku seberte. Dobu pobytu v zavřeném kotci s hračkou prodlužujte až na 20 minut. Hračku vždy po cvičení seberte, i když je ještě plná. Ať se na ni příště hodně těší. Cvičte 1-2x denně. Až se bude pejsek na pobyt v kotci po procházce těšit a sám tam poběží, zkuste být střídavě na dvoře, doma, a také odcházet ven. Ty odchody ale jen na pár vteřin, aby je pes ani nestihl zaregistrovat. Vždy musíte přijít dřív, než znervózní a chtěl by se dostat ven. Pomalu prodlužujte pobyt za vraty, přidejte hračky nebo kousací kosti, pokud pejsek vyprázdní Kong příliš rychle.
Pokud chcete raději nechávat psa doma, postup je podobný. Měli byste vyčlenit místnost, kde pes neudělá velké škody, a na tu jej pomalu zvykat nejprve tak, že budete od něho odděleni nějakou mříží či přepážkou, pak zavřenými dveřmi a nakonec budete krátce odcházet ven.
Základem úspěchu však je celková změna Vašeho chování ke psu. Doma si jej všímejte co nejméně. Všechny společné aktivity přeneste ven. Ať chodí domů unavený a odpočívá. Vy si ho jako správní šéfové začnete všímat, až když pro něho máte nějaký úkol.
Jestli si Váš pejsek rád hraje s velkým míčem, mohu doporučit, případně zaslat Boomer Ball – velký míč z tvrdého plastu, který nejde kousat, jen kutálet. Venkovní aktivní psi si s ním hodně vyhrajou a nácvik na samotu s ním jde dělat podobně jako s Kongem.
Zdravím a držím palce, ať se brzy podaří s problémem pohnout.
Hana Žertová