Zvykne si kočička na psy?

Dobrý den, paní Žertová,
obracím se na Vás s prosbou,ja vyřešit jednu momentální situaci u nás doma v rodině.
U rodičů žije kočička Micinka, která je přibližně 18letá a je hodná ke všem ostatním zvířátkům. Dále pak 2 štěňátka, sourozenci Lotynka a Ťapík, kříženečci, kterým je teď 4 a půl měsíce. Na Micinku jsou zvyklí a mají ji rádi.
Toto úterý jsem rodičům dovezla kočičku, před týdnem podstoupila kastraci a prý je plus mínus půlroční. Kočička je mazlivá, jen do té doby vždycky před psy zjevně utíkala a u nás už je čtvrtý den zalezlá v gauči a vylézá jen ráno, když všechna zvířata ještě spí. To se nají, dojde na záchod, pomazlí se. Pak ale zase nachází útočiště v gauči.
Včera jsme provedli pokus. Ťapík byl na odpoledne u mě a Lotynku naši chtěli pomalu seznámit s kočičkou. Lotynka na ni štěkala, kočička se hrozně bála a od té doby je zalezlá v tom gauči.
Poradila byste nám, jak se chovat, abychom to co nejpříjemnější cestou pro všechny nějak zvládli? Aby se kočička přestala bát?
Rodiče si myslí, že se to nezmění, že ji tím trápíme a pomalu jí hledají nový domov.
Děkuji moc za rady,
pěkný den.
TH

Dobrý den,
doporučuji nechat kočičku v pokoji, kde má své útočiště v gauči, a dát jí poblíž také záchodek a misky s vodou a krmením. Další zvířátka by tam ale neměla mít vůbec přístup. Do dveří je třeba dát nějakou mříž – třeba do starých dveří se skleněnou výplní načas místo skla připevnit pletivo. Jde o to, aby na sebe všichni viděli, cítili se, mohli sledovat, co kdo dělá, jak se chová, ale aby kočička věděla, že ji nikdo nemůže ohrozit. Připravte jí pár útočišť nahoře na skříních, udělejte k nim přístup tak, aby kočička mohla kdykoli vyletět nahoru, kdyby cítila ohrožení ze strany psů. Dejte jí nahoru i misku s granulkami. Až když se čičinka začne volně pohybovat po pokoji, nechá se krmit a hladit a bude pozorovat cvrkot za mříží, je možné ji začít seznamovat s ostatními. Nejlépe kolem mříže, tak, že se všem nasypou nějaké dobrůtky, na které se soustředí. Nesmí se stát, že psi přiletí a začnou na čičinku štěkat, vše musí být naprosto v klidu. Jestli se kočička bude chovat klidně, je možné brát do jejího pokoje postupně jednoho i druhého pejska, ale uvázané a soustředěné na hračku nebo pamlsky – jen se projít po pokoji a zase hned pryč. Podle reakcí kočičky lze pobyt psů (ale stále pod kontrolou vodítka) v pokoji postupně prodlužovat, a také v době, kdy jsou psi venku, nechat kočičku, aby se seznámila s celým bytem.
Bohužel některé kočičky jsou založením velmi bázlivé a se psy se těžko sžívají. Ale je mladá, uvidíte, jak to půjde dál. Kdyby se nedařilo, je možné jí pomoci léky na přírodní bázi, například feromonovým obojkem, který ji příjemně uklidní (stojí 250 Kč, vydrží asi měsíc, ráda pošlu v obálce), popřípadě feromonovým odpařovačem do zásuvky.
Zdravím a držím palce.
Hana Žertová