Chodíte rádi k veterináři?

Valná většina majitelů psů a hlavně koček asi odpoví NE. Návštěva veterináře představuje mnohdy pro páníčky i pro zvířata obrovský stres. Nervozita začíná už doma při hledání psího náhubku a kočičí přepravky, pokračuje v dopravním prostředku a vrcholí v plné čekárně. Do ordinace se pak vpotácí zcela vyčerpaný majitel a silně rozrušený pes nebo kočka, připravení bojovat o život.
Veterináři pak mají s takto vyděšenými zvířaty těžkou práci. Jednak se s nimi těžko manipuluje a hrozí nebezpečí úrazu na obou stranách, jednak stres může ovlivnit vyšetřované parametry tak, že nelze přesně stanovit diagnózu. Ale problémem je i vyděšený majitel, který není schopen zvíře náležitě přidržet a nevnímá veterinářova doporučení ohledně léčby, takže pak neví, jak zvíře doma ošetřovat.
Stres při veterinárním vyšetření a ošetření tedy škodí všem zúčastněným. Proto se v poslední době veterináři v zahraničí, ale již i u nás, snaží respektovat a pozitivně ovlivňovat emoce svých klientů i pacientů například úpravou prostředí a organizace práce, změnou svého chování a šetrnou manipulací se zvířaty.
Abychom ověřili, zda je nový trend v přístupu ke psím a kočičím pacientům potřeba, zkusili jsme připravit pro majitele zvířat pár dotazů. Budeme rádi, když si uděláte chvilku času na jejich zodpovězení a pomůžete nám tak získat informace o tom, jak moc české psy a kočky stresuje veterinární ošetření a co jim dokáže pomoci.

Anketa byla již uzavřena. Výsledky budou uveřejněny jak na této webové stránce, tak také v chovatelských časopisech Svět psů a Naše kočky. Děkujeme všem respondentům za spolupráci.
MVDr. Hana Žertová