Co dělat s kousáním?

Dobrý den!
Chtěla bych se zeptat na problém s naší fenkou. Koupili jsme si ji za účelem, že je to labradorský retrívr, ale bohužel víme, že není. Máme s ní problém s jejím chováním. Když ji máme ve výběhu, je velice hodná milá, ale když ji pustíme z ohrady, je jako čert. Začne na nás strašně moc skákat a hrozně nás kousat. Najednou se ožene a chňapne nás za nohu. Když jí řekneme, ze to nesmí dělat, tak jakoby nám to oplatila a udělá to znova! Nejde vůbec ovládnout, nevíme co s ní. Je jí 8 měsíců, chápeme, že je to štěně a chce si hrát, ale ubližuje nám. Veterinář nám říká, ať jdeme na cvičák, ale bojíme se, že to nepomůže. Je strašně moc ztřeštěná a má hrozně energie. Je to velice nepříjemné, protože nám tím ubližuje. Asi nám tím dokazuje, že má radost, ale je nám to velice nepříjemné. Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem D. R.

Vaše fenečka tak zřejmě projevuje radost a nadbytek energie. Nemusíte chodit přímo na cvičák, ale musíte jí dát práci a zábavu. Nepíšete, kolikrát denně s ní chodíte ven, mimo zahradu. Chtělo by to co nejčastěji, alespoň 4x-5x denně, aby měla spoustu vnějších podnětů, aby se mohla vyběhat s jinými štěňaty a abyste ji venku trochu unavili. Pak bude snaze ovladatelná i doma a můžete s ní procvičovat základní povely (s pamlsky, formou hry).
Při kousání do Vašich nohou odveďte pozornost fenky k něčemu jinému – k míčku, klacíku, provazu s uzlem nebo k jiné hračce. Pak ji ukázněte povelem, který dobře zná (SEDNI), dejte jí obojek a vodítko a běžte ji proběhat ven. Po návratu jí dejte nějakou hračku, která ji dlouho zabaví, například gumový Kong naplněný konzervou a pamlsky, nebo míč na granule, popřípadě velkou hovězí sušenou kost. Tyto hračky jí nechte, jen když jste pryč a nemáte na fenku čas. Pak je schovejte a přineste jiné, takové, se kterými si budete hrát spolu. Uvidíte, že při takovémto režimu se fenka zklidní a bude se těšit na hry, procházky a na cvičeni.
S pozdravem
Hana Žertová