Další značkující kocour

Dobrý den, paní doktorko,
máme téměř tříletého kastrovaného kocoura (křížený domací kočka + siamská), se kterým jsem se před 3/4 rokem přistěhoval do bytu k přítelkyni, která má šestiletého nekonfliktního psa, který kočky snáší naprosto perfektně. Půl roku vše probíhalo bez problémů. Před 3 měsíci začal kocour močit postupně do jednoho psího pelechu, druhého pelechu, na gauč (lehává na něm pes), do koše na prádlo a tato místa „úspěšně“ střídá. Bohužel netušíme příčinu jeho chování. Kočičí záchod má stále stejný, vyhovoval mu vždycky, odzkoušeno x druhů kvalitního steliva (neměl problém s žádným). Nedávno jsme vymalovali byt – zda to může mít souvislost. Kocour má vysoké škrabadlo, které škrábe, ale nijak obzvlášť na něm nelenoší. Není možné, že si kocour značkuje byt na úkor psa, jakožto psa bez autority? Nechceme kocoura dávat pryč, chceme primárně zjistit příčinu a eliminovat tento problém. Můžete nám prosím poradit, jak postupovat, jaké jsou možnosti?
Předem děkujeme.
S pozdravem LT

Dobrý den,
tohle bývá docela častý jev v případech, kdy se kocour cítí být nějak ohrožený nebo opomíjený nebo když o něco se psem soupeří. To vymalování bytu může také souviset, hlavně přesuny nábytku a tím pádem i dočasná ztráta bezpečných skrýší a zaběhnutých rituálů.
Náprava takovýchto stavů by se měla soustředit zhruba na čtyři oblasti:
1. Zamezit kocourovi v přístupu na místa, kde rád močí – tedy alespoň koš s prádlem zavřít do skříně či do komory a přes den, kdy nejste doma, oddělit kocoura a psa nejlépe mříží ve dveřích (dočasně staré dveře, kde skleněnou výplň nahradíte pletivem, nebo na panty nasadit jakousi branku z pletiva). Měli by na sebe vidět a být v kontaktu, ale kdo ví, co dělají, když jsou sami (pes žere kocourovi jídlo, honí ho dolů z gauče, nebo naopak kocour šikanuje chudáka psa …?).
2. Přidat kocourovi 1-2 záchody, aby měl aspoň jeden krytý a jeden otevřený, každý v jiné místnosti.
3. Misky s kočičím jídlem (alespoň některé) umístit nahoru na skříňky, kam pes nedosáhne a kocour se tam snadno dostane.
4. Uvést kocoura do pohody: přidat škrabadlo (může být horizontální, kousek hladkého koberce na těžkém prkénku na zemi), donést papírové krabice, co dva dny novou. Některé nechat tak, v některých vyříznout průchody, jinde díry na tlapky a dovnitř schovat baštu, jiné nastavit starým svetrem jako tunel atd. Kočky milují krabice a cpou se do nich, ale hlavně si o ně třou tvářičky a přitom vylučují pohodové tvářové feromony, kterými si krabice označují. Traduje se, že když kocouři značkují škrábáním a otíráním tváří, nemají už takovou potřebu značkovat si věci močí. Dobrý je také obojek napuštěný tvářovými feromony (mohu zaslat, stojí 250 Kč a vydrží asi měsíc), dělají se i feromonové odpařovače do zásuvky, ty jsou dražší, cca 780 Kč.
No a samozřejmě kocoura netrestat, všechny jeho prohřešky vůbec nekomentovat a uklidit horkou vodou a běžnými pracími prostředky, na které je zvyklý, bez voňavé aviváže nebo odpuzovačů.
Doporučená opatření nejsou dogma, zkuste, co jde ve Vašich podmínkách realizovat. Více nápadů je i v mé knížce.
Kdyby se nedařilo, dejte vědět, dají se přidat léky, ať už na přírodní bázi, nebo antidepresiva, která tlumí pocit ohrožení.
S pozdravem
Hana Žertová