Jak na kinetózu

Kinetóza vzniká v důsledku podráždění vestibulárního aparátu. Je nejčastější u mladých jedinců, kteří ještě nejsou schopni rychlé koordinace rovnovážných systémů na základě podnětů vnímaných smyslovými orgány, především zrakem. Sklony ke kinetóze mohou být dědičné, ale hodně záleží i na způsobu přepravy psa. Aby byl vestibulární aparát zatěžován co nejméně, je dobré, aby pes registroval pokud možno jen pohyb jedním směrem (vpřed či vzad, eventuálně pouze do strany). Výhled z bočního okna je pro mladé nebo citlivé psy nežádoucí. Pes tak totiž vnímá nejen pohyb auta do strany vůči okolním předmětům, ale také pohyb předmětů nebo osob či zvířat různými směry vůči jedoucímu autu. K tomu se přidává nadskakování auta po nerovnostech, tedy pohyb nahoru a dolů. Vyhodnotit tolik podnětů najednou a správně na ně reagovat, to zvládne jen trénovaný a zkušený organismus. Citlivé psy a štěňata tedy doporučuji vozit v přepravním boxu, vydatně větrat a upravit styl jízdy tak, aby byla co nejplynulejší.
Pokud jde o medikaci kinetózy, většina psů dobře reaguje na homeopatický lék Cocculine (jedna dávka večer před cestou, druhá ráno nebo zhruba půl hodiny před cestou, další je možné podat i během cesty).
Někteří psi však vykazují hyperpnoe (zrychlené dýchání), hypersalivaci (slinění) a třes hned po nastoupení do auta, popřípadě ještě dříve, jakmile zjistí, že je čeká cesta autem. Spojí si totiž auto s předchozími nepříjemnými stavy a prožívají už předem úzkost a obavu z další nevolnosti. V takovém případě se osvědčuje podání doplňku stravy Serene-Um Calm, tlumícího strach a úzkost. Jde o přípravek na přírodní bázi s obsahem tryptofanu. Ideální je podávat jej již několik dnů předem a ráno před jízdou, popřípadě ještě těsně před jízdou.

MVDr. Hana Žertová