Jak ostříhat Dráčka

DráčekDobrý den, paní doktorko,
po včerejším hororovém pokusu o ostříhání hlavy našeho štěněte viz foto) se na Vás obracím s prosbou o radu a pokud možno pomoc. Náš český teriér Dráček má 9 měsíců a nesnáší stříhání hlavy. U psího kadeřníka si nechá mašinkou ostříhat celé tělo i krk, ale jak dojde na hlavu, má hysterický záchvat, ječí, vzpíná se, cení zuby. Začalo to hned při prvním stříhání v pěti měsících. Přestože kamarád, který ho stříhá, je zkušený chovatel, klidný a trpělivý, hlavu mu prostě neostříhá. A jelikož český teriér s neostříhanou hlavou vypadá jak pulec, rádi bychom to nějak vyřešili. Jinak je to zlatíčko, tohle je náš jediný problém.
Děkuji a zdravím.
B. A.

Dobrý den, paní A.,
v takovýchto případech se vyplácí pomalá desenzitizace na úkony, které pejsek nemá rád. Takže najděte nějakou náramnou lahůdku, po které bude Dráček moc toužit, dejte mu malý kousek ochutnat a zbytek položte někam, aby na to viděl, ale nedosáhl. Vytáhněte nůžky (strojek) a pojmenujte, co hodláte udělat = ostříháme hlavičku. Jen mu ty nůžky přiložte k fousům a hned úsměv, pochvala, malý mlsík, konec. Ukažte mu, že v misce je jich ještě hodně, a misku odložte, jděte si po svých. Za chvilku zaštěrchejte miskou, pomlaskávejte si, ať přiletí a slintá. Vytáhněte nůžky, pojmenujte svůj úmysl, přiložte je k hlavě a hned zas úsměv, pochvala, mlsík. První den vůbec nestříhejte, jen ho takhle párkrát přesvědčte, že má možnost si zasloužit tu náramnou dobrotu vlastně za nic. Další den nůžkami krátce cvakněte (zavrčte) u hlavy. Další den maličko stříhněte do srsti… vždy jen tak, aby pes nevykazoval znepokojení a obranné reakce. Trvá to dlouho, ale bývá to spolehlivé. Až se smíří s tím, že si nechá na povel kolem hlavy cvakat nůžky/vrčet mašinku, můžete jej u toho začít opatrně fixovat, zase po krůčcích.
Tenhle postup se hodí i na jiné úkony, třeba na postoj na stole, doteky od rozhodčího atd. Každý úkon by měl mít svůj název a pes musí přesně vědět, co se bude dít a být s tím smířený. Pracujte na tom jako na jiných povelech – musí vzniknout dobrý podmíněný reflex.
Držím palce!
S pozdravem
Hana Žertová

O deset dní později….

Paní doktorko,
už stříháme! Přála bych vám Dráčka vidět, když zavolám: „jdeme stříhat hlavičku“ – běží a s rozběhem skáče na podnožku u křesla, kde jej stříhám.
Moc pozdravuji.
B. A.