Kazisvět Betynka

Dobrý den,
prosím o pomoc nebo o radu jak vychovat čtyřměsíční fenku. Měli jsme 4 štěňátka a rozhodli jsme se, že si jedno necháme. To jsme ale netušili, co všechno bude vyvádět. Je to venkovní pejsek. Štěňátko je hravé a neposlušné a ničí vše, na co přijde. Okusuje rostlinky, lavičky. Je taky hodně vázaná na svou psí mámu, a tak když někam odjíždíme, musíme je obě někam zavřít, aby dál neničila věci kolem sebe. Takže se štěnětem trpí i její máma. Přes den musí být štěně uvázané, aby netropilo neplechu, a druhý pes si běhá volně po dvorku. Je mi jí líto, ale jinak to nejde. Není to žádná čistá rasa, je to kříženec (viz foto). Proto jsem se rozhodla, že se obrátím na Vás jako odborníky, a doufám, že mi poradíte jak dál s výchovou naší čtyřměsíční fenky Betyny.
A. K.


Dobrý den, paní K.,
prozkoumávání věcí pomocí zubů je pro mladé pejsky naprosto přirozená aktivita. Štěně nedokáže rozlišit, které věci jsou vhodné na hraní, a které jsou pro Vás vzácné nebo důležité, to se musí postupně naučit. Nejjednodušší proto je v době Vaší nepřítomnosti šěněti vymezit určitý prostor (kotec, kus dvora), kde bude mít jen věci, se kterými si může hrát a které smí kousat. Když jste s ním venku, učte ho, že některé věci se nekoušou. Když vezme do zubů něco nepatřičného, hned křikněte NE a nabídněte mu jeho oblíbenou hračku. Ale nespoléhejte na to, že si to bude hned pamatovat. Takové učení je třeba provádět několik měsíců, pravidelně a důsledně. Uvázání na řetěz je pro malé štěně nebezpečné, zvlášť když je tam ještě druhá fena, která by se mohla do řetězu přimotat.
Přemíru jeho aktivity nejlépe vybijete venku na vydatných procházkách. Malé štěně by mělo chodit co nejčastěji ven, aby udělalo co nejvíce zkušeností s různými lidmi, dětmi, jinými psy a dalšími zvířaty, ale také s auty a dalšími dopravními prostředky i dalšími věcmi, se kterými se bude v životě setkávat, aby nebylo bázlivé nebo agresivní. Při takových čtyřech procházkách denně se určitě jeho energie trochu vyčerpá, bude doma více odpočívat a nebude trápit mámu. Kromě toho budete mít příležitost co nejčastěji trénovat přivolání, které je nejdůležitějším cvikem pro život psa.
Přeji Vám, ať se cvičení daří a ať z Vaší Betynky vyroste dobrý pes.
S pozdravem
Hana Žertová