Když pes venku neposlouchá

LabrousDobrý večer,
obracím se na Vás s prosbou a dotazem zároveň. Mám čtyřletého labradora Čendu. Je to velmi hodný a přívětivý pes, ale máme jeden velký problém. Rozumí všem povelům, je velmi chytrý. V uzavřeném prostředí je poslušný na 100 %, na oplocené zahradě je poslušnost na 50 % a v otevřeném prostranství to je 0 %. Je to dominantní pes, tzv. alfa samec, jak mi bylo řečeno na psím soustředění pana M., které jsme absolvovali 3x. Očividně si s ním ani on nevěděl rady, protože s ním točil nad hlavou, až mu ze žlázek pokropil jeho výstavu fotografií. Má velmi silně vyvinutý hlídací reflex, ač jsem ho na to necvičila. Takže pokud je v bytě, autě nebo na chatě, štěká na všechny, kdo se přiblíží. Když jsme na procházce, nikoho si nevšímá. Největší můj problém tkví v tom, že ho neumím přivolat.
Děkuji pěkně za Vaši radu a pomoc.
H. L.

Dobrý den, paní L.,
tohle asi nepůjde řešit na dálku, potřebovala bych vidět, jak se Čenda chová, když je s Vámi. Kdybyste měli cestu do Brna, třeba i o víkendu, zavolejte nebo napište, ráda se s Vámi setkám a vyzkoušíme, v čem je „zakopaný pes“. Ta neposlušnost venku musí mít nějakou příčinu, když doma je ovladatelný dobře. Jste si jista, že není nedoslýchavý nebo docela hluchý? Tomu by odpovídalo i to štěkání. Psi, kteří špatně slyší, obvykle štěkají více než ostatní, neslyší se… Ale příčin může být daleko více. I psi trpí například obdobou syndromu ADHD, kdy se nedokážou soustředit na to, co od nich majitel chce, jsou stále roztěkaní a jeví se neposlušní a „nevděční“ (většinou jsou však nepozorní i doma). Znám také psy, kteří jsou nenapravitelní tuláci – jakmile je něco venku zaujme, běží to zkontrolovat a pak jakoby zapomenou, že byli venku s paničkou a běží si sami dál a dál a třeba probíhají i kolem paničky ale vůbec ji nevnímají, jsou jako v jiném světě. Obvykle tam hrají velkou roli pohlavní hormony nebo lovecký pud. Někdy jde jen o nedostatečnou motivaci nebo nesprávně nacvičené přivolání. Náprava se pak samozřejmě odvíjí od zjištěné diagnózy.
Píšete, že Čenda je velmi hodný a přívětivý pes. V čem spočívá jeho dominance? Napadá Vás, když po něm něco chcete (slézt z postele, vystoupit z auta, odejít na pelíšek, splnit nějaký povel)? Vrčí na Vás, když jdete kolem jeho pelíšku nebo misky? Přivlastňuje si Vaše věci a nechce je vydat? Nenechá se učesat, otřít nohy, nasadit koš?
Prosím, vyplňte mi přiložený dotazník, abych byla lépe v obraze. Než se eventuálně setkáme, mohu Vám poslat alespoň nějaké obecné rady, jak postupovat. Rozhodně však už nedoporučuji další soustředění u pana M., (proč opakovat něco, co nemá žádný efekt?) a ani jiného cvičitele s podobně drastickými metodami. V prvé řadě je třeba objasnit příčinu chování Vašeho psa. K řešení pak existují daleko šetrnější postupy, než točit s ním nad hlavou a děsit jej tak, že vypustí anální váčky. Takto kruté, necitlivé a navíc nesmyslné zacházení se zvířaty je podle zákona týráním. Bohužel se stále najde dost lidí, kteří jsou ochotni takovýmto „krotitelům“ svěřit své psy, za jejich týrání platit a dokonce je napodobovat.
S pozdravem
Hana Žertová