Dobrý den paní doktorko,
máme asi šestiletou kočku a právě jsme se přestěhovali do nového domu. Dřív jsme bydleli v bytě, kde byly klasické dveře mezi obývákem/kuchyní a chodbou, a když jsme chodili spát či na dlouho pryč, tak jsme kočku zavírali na chodbě. To bylo z důvodu špatných zkušeností, kdy jsem několikrát přišla domů, a kytka z okna byla na zemi, či shodila vázu na stole a voda vytekla na dřevěnou podlahu. Na chodbě měla pelíšek, v komoře pak záchod i žrádlo. Byla na to zvyklá a fungovalo toto bez problému. Kočka nemá přístup ani do dětských pokojů a naší ložnice, stejně jako neměla v bytě. Jinak se po domě může pohybovat, kde chce. Nemám ráda kočky v posteli atd. Je dlouhosrstá, dost ztrácí srst, bylo by to všude samý chlup.
Nyní, v novém domě, nemáme dveře mezi obývákem/kuchyní a chodbou. Takže když jdeme spát, tak se kočka pohybuje po celé kuchyni a obýváku, jak chce. Ráno vídám na stole na ubruse její dlouhé chlupy. Podle toho poznám, že chodí po stole a leží na něm. Když jsme doma, ve dne a když nás vidí, nikdy to nedělá. Nikdy jsem ji na stole nenachytala. Ví, že to nesmí, ale přesně tak jak kočky fungují, když není pán doma, dělá si, co chce.
Jak ji toto můžu odnaučit? Nechci to řešit tím, že já budu ustupovat a zakrývat stůl nějakým igelitem, který ráno odstraním, aby nebyly chlupy všude. Chci, aby se naučila, že na stůl nesmí. Je mi jasné, že když přijdu ráno do kuchyně a ona už na stole není, nemůžu ji za to kárat. Tak ani vlastně není možnost jí nějak „domlouvat“. Ostatní věci, když vidím, že dělá, co nemá, tak jí ihned rychle a důrazně řeknu, NE a NESMÍŠ, a chápe to velmi dobře a rychle.
V jednom pořadu o psech jsem viděla, že obalovali gauč alobalem, aby tam nechodil pes. Lze to použít i na kočku? Bude to fungovat dlouhodobě? I když pak alobal nebudu používat? Vím, že kočky jsou dosti jiné než psi. Nebo máte jiné finty?
Ještě by mne zajímalo, vždy to byla bytová kočka, nyní máme dům se zahradou. Jak dlouho doporučujete zvykat ji, než ji můžeme pustit ven. Byla vždy děsně vystrašená ze všeho, z cizích lidí, zvonku u dveří atd. Na druhou stranu je samozřejmě zvědavá, co se děje venku, líbí se jí broučci atd. Sedí celé dny u okna a pozoruje život venku (v bytě milovala balkon). Pozoruje venku veverky, máme jich tu hodně, a ostatní kočky. Měli jsme i chalupu, tam jsme ji vozili, byla většinou uvnitř, ale párkrát nám proklouzla ven, většinou večer, když mají loveckou náladu, a pobíhala kolem chalupy. Vždy jsem ji náhodou objevila venku. Nevím, jestli poprvé mám s ní chodit, či si snad pořídit kočičí vodítko. Neradi bychom o ni přišli. Přestěhovali jsme se do ciziny, ona šla s námi, byl to docela dlouhý proces, tak bychom o ni neradi přišli.
Děkuji moc.
S pozdravem A. L.
Dobrý den,
já Vás zklamu, protože si myslím, že pro kočku je přirozené, že chodí „po výškách“ a rozhlíží se odtud, hledá si tam dobrůtky, zajímavé předměty i místa k odpočinku. Má odtud přehled po celé kuchyni a obýváku, a připadá si bezpečně, a přitom „důležitě“. Takže bych doporučila na noc dávat na stůl nikoli igelit, ale nějaký starý přehoz nebo deku, které pak vyprášíte. Máte totiž neobyčejně hodnou a skromnou kočičku, když se dokáže smířit se všemi zákazy vstupu (do dětských pokojů, do ložnice). Mnohé kočky z toho mají stres a buď mňoukají, nebo se pomočují. Takže tento jeden ústupek bych kočce dopřála…
Na pobyt venku ji pomalu zvykejte tím, že s ní chvilku venku pobudete a necháte dveře otevřené, aby se mohla kdykoli schovat. Pak bude dobré nainstalovat do dveří kočičí dvířka, aby mohla chodit ven i dovnitř sama a nemuseli jste jí dělat vrátného. Jen pozor, aby se do domu nedostaly dvířky cizí kočky zvenku, to by ji mohlo hodně vyděsit. Dělají se speciální dvířka, která umějí přečíst mikročip kočky a žádnou jinou dovnitř nepustí. Ale to je větší investice, nejprve se přesvědčte, zda kočka bude mít o pobyt venku zájem a bude si ho užívat.
S pozdravem
Hana Žertová