Kocourek při mazlení kouše

Dobrý den, vážená paní doktorko,
mám dva pětiměsíční kocourky korat – jsou z jednoho vrhu, takže bráškové. Prvního jsem pořídil ve stáří tří měsíců a usoudil jsem, že nestíhám uspokojovat jeho temperamentní hry, a za tři týdny se mi podařilo získat jeho bratra. Jsou nerozlučná dvojka. Ten, kterého jsem pořídil později, je obrovský mazel, sám se chodí mazlit a přede jako malý traktor. Ale má to jednu vadu na kráse. Při mazlení, z ničeho nic,  se mě snaží kousnout buď do tváře, brady, nosu, nebo zaútočí packou. Útok nebývá příliš agresivní, spíš se pak hned zatváří provinile, ale nedokáže si tuto libůstku odpustit. A když kousne, tak i do krve, mají zoubky jako jehly! Jeho bráška, který je řekl bych o něco temperamentnější a zvídavější,  tímto nešvarem netrpí, ale zase není takový mazel.
Napadlo mě, jestli to nemůže mít souvislost s tím, že ty tři týdny, po které byl ten malý agresor ještě u chovatele, se stále dokrmoval mateřským mlékem, a teď se ho možná dožaduje?
Nevím…
Budu rád, když poradíte, aby se dalo něco změnit, dokud je ještě kotě.
Pokud usoudíte, že je nutná návštěva, rád Vás navštívím v Praze.
Děkuji a jsem s pozdravem
I.H., Praha

Dobrý den, pane H.,
nevím, proč Váš kocourek útočí na obličej. Myslím, že to nebude tím, že by se dožadoval mléka. Spíš chce vyprovokovat nějakou „akci“. Také je možné, že jde o jednu kočičí nepěknou poruchu chování, tzv. agresi při hlazení. Takové kočky se obvykle rády dlouho mazlí, a pak náhle zaútočí. Nikdo moc neví proč, jestli je jim hlazení už nepříjemné, nebo chtějí hladit jinak a jinde a rozčílí je, že to jejich člověk nechápe, nebo zdřímnou a pak se leknou, kdo to na ně sahá, a nebo chtějí vyprovokovat živější interakci a tato cesta (mazlení a předení) je podle jejich zkušenosti nejspolehlivější. Ať je to jak chce, trpět by se jim to nemělo. Jsou dvě možnosti, jak to zarazit: buď se mazlete jen tak krátce, abyste přerušil kontakt dříve, než kocourek zaútočí, nebo v okamžiku útoku zaječte pronikavým vysokým hlasem (AU!!!), který kocourka vyděsí tak, že prchne. Tyto dvě možnosti je dobré kombinovat.
Kdyby se nedařilo, dejte vědět, sešli bychom se v Praze (nejbližší volný termín mám ve čtvrtek 1. července) a probrali vše podrobněji. Třeba je tam i nějaký zádrhel už od chovatelů – neměli děti?
S pozdravem
Hana Žertová

Dobrý den paní doktorko,
věc se má tak, že malý agresor sám mazlení vyhledává a dožaduje se ho. Za kousnutí dostal párkrát prstem po čenichu. Kousnout se snaží většinou hned po tom, co se přijde mazlit a ihned se krčí, jako by věděl, že udělal něco, co nesmí. Mě to připadá jako by mi hlásil „Jsem tady, koukej mě mazlit!“
Vaši radu určitě vyzkouším, to by mohlo zabrat. Faktem je, že jeho výpady jsou už mírnější, ale připadá mi to jako neodolatelná touha to prostě „udělat“, i když ví, že bude následovat trest.
Zní to sice paradoxně, ale byť je to kousnutí, připadá mi to jako nějaké zvláštní „přátelské“ gesto, kterému možná jenom nerozumím.
Na různých fórech jsem zjistil, že podobné problémy s kocoury mají i jiní majitelé a nikde jsem nenašel rozumnou radu.
Chovatel, od kterého kocourky mám, děti nemá a kocouři byli oba naprosto vzorně socializovaní, vůbec se nebojí cizích lidí, byl jsem velmi mile překvapen. Korati jsou ale pořádně temperamentní…
Termín 1. července se mi hodí. Mám přijít sám, nebo s obžalovaným?
Zatím Vám ještě jednou děkuji a jsem s pozdravem.
I.H.

Dobrý den, pane H.,
ano, když jste teď ty „útoky“ časově upřesnil, vypadá to opravdu jen jako takový přátelský šťouchanec. No, uvidíte, jak zareaguje na Vaše přehnané bolestivé vyjeknutí. Také ho na úvod neberte do náruče a mazlete ho na stole či jiném nábytku mimo dosah Vašeho obličeje. Věřím, že když mu nedáte pár týdnů příležitost kousnout (obličej nebude na dosah, popřípadě vždy včas zaječíte, ještě než se zakousne), kocourek nahradí tenhle rituál nějakým jiným. Mohl byste tomu napomoci třeba tím, že mu budete hladit tvářičky a vyprovokujete jejich otírání o Vaše ruce. To je takový obvyklý začátek kočičího mazlení.
Těším se na setkání v Praze. Moc ráda Vás poznám a samozřejmě bych ráda viděla i „obžalovaného“ – třeba ukáže něco, co nám napoví, v čem je problém.
Zdravím.
Hana Žertová