Krysařík-destruktor

Dobrý den paní doktorko,
měla bych na Vás dotaz ohledně chování mého psa (pražský krysařík, 1 rok). Jedná se mi hlavně o jeho štěkání a demolování nábytku. Problém je, že když jsme doma v bytě (5. patro) a máme otevřená okna, tak při jakémkoli hluku venku okamžitě začne štěkat. Ať už jde o psy, kteří jsou venku, nebo stačí, aby se lidé před domem bavili trošku hlasitě, tak okamžitě štěká. Není to jen občas, ale je to co 2-3 minuty. Už nevím, co mám dělat. Snažila jsem se mu vždy chytnout tlamičku a říct povel ticho, pak ho pochválit nebo odměnit, když náhodou nezaštěkal, nebo ho zavřít na chodbu (kde teda začal štěkat ještě víc). Nic nepomohlo. Takže už nevím, co dělat dále. Přemýšlela jsem nad sprejovým obojkem, ale je docela hodně drahý. Nemůžete mi poradit, co teda vyzkoušet jiného?

No a dále je tady problém s demolováním nábytku. Když jsme doma, všímá si jen hraček. Jakmile se vrátíme třeba  z práce, z obchodu i po hodině, tak se nestačíme divit, co tak malý tvor dokáže. Zdemoloval kompletně celou sedačku i křeslo. Ze sedačky vykousal vše, co v ní bylo, u sedačky se pustil do dřevěných rukojetí. Je to každý den stejné. Bohužel není jiná místnost, kde jej můžeme nechávat. Dočetla jsem se, že může trpět separační úzkostí, ale když odejdeme, vůbec neštěká ani nekňučí, což prý většinou psi s touto poruchou dělají. Nevím, odborník nejsem.
Jsem opravdu v koncích, co máme dělat. Máme ještě jednoho krysaříka, 8 let, a ten je úplně hodný od malička, nic neničí atd., takže nevíme teď, jak se máme chovat nebo co máme dělat. Jestli si najdete chviličku, prosím zkuste nám poradit co dělat, nebo co máme u sebe změnit, aby se našemu malému vedlo dobře a nedemoloval byt.
Moc děkuji za odpověď,
A. D.

Dobrý den, paní D.,
když jsou v bytě dva krysaříci (a více), takovéto problémy zpravidla nastávají. Jeden (ten klidnější) tomu obvykle šéfuje a ostatní se ho překotně snaží o všem hlasitě informovat, takže smečka krysaříků bývá velice uřvaná. To štěkání ve Vaší přítomnosti snad půjde řešit i s pomocí levnějších prostředků, než je sprejový obojek. Zkuste si připravit pár plechovek od piva, dejte do nich 3-4 staré padesátníky nebo drobné kamínky či podobný materiál, přelepte otvor náplastí, a vždy když pejsek spustí, neříkejte nic a hoďte jeho směrem chrastící plechovku, nejlépe ji kutálet pod nožky. Jakmile nadskočí a bude se udiveně rozhlížet, využijte chvilky, kdy je ticho, a pošlete ho na místečko, a jeho odchod náležitě uznale pochvalte. Když to uděláte párkrát při stejné příležitosti, pak už obvykle stačí jen vzít plechovku do ruky a pejsek se tiše klidí na místo a očekává pochvalu. Nesahejte na něj, nekřičte, ani na něj nemusíte koukat – práci za Vás udělá plechovka, Vy už jen pejska usměrníte a chválíte. Kdyby to začalo selhávat s plechovkou, existuje sprej proti štěkání – Pet Corrector – podívejte se na video. Tyto spreje jsou k dostání i u nás, mám je za 200,- Kč, mohu poslat.
To demolování věcí je horší problém. Mladý pes by neměl mít v době, kdy je sám, v dosahu nic, co demolovat nesmí. Takže omezte pejskovi prostor například na kuchyni nebo předsíň, ze které ale uklidíte všechno, co by mohl zničit. Nechte mu tam jen jeho hračky, a nejlépe takové, do kterých se dá naplnit něco dobrého, například míčky na granule nebo gumové Kongy, do kterých se naplní granulky spolu s vařeným masem a například tvarohem, aby to psovi co nejdéle vydrželo. Měla bych ale strach, že o takovouhle dobrotu se psi poperou, takže ideální by bylo oddělit je od sebe nějakou mřížkou ve dveřích. Ten starší pejsek může být dál v pokoji (dala bych mu také nějakou dobře naplněnou hračku Kong, aby nezáviděl), a mladý v předsíni. Uvidí na sebe, mohou komunikovat, jen mladý nebude mít přístup k předmětům, které by zničil. Jestli to ve Vašem bytě nejde takto realizovat, pořiďte pro mladého pejska prostornou klec, kde může být nějaké 2-4 hodiny. Delší samotu už by bylo třeba přerušit vyvenčením a pořádným vyběháním. Na klec ho musíte zvykat pomaličku jako na jeho nové místečko, kde má pelíšek, hračky, misku, a kde je v bezpečí. Nejprve nechávejte dvířka otevřená, pak je zavírejte, když je pejsek zaměstnaný hračkou, a pomaličku dobu, kdy je zavřený v kleci, prodlužujte. Přikládám pro jistotu postup, jak pracovat s pejskem trpícím separační úzkostí. Zkuste takto pracovat přes víkend a po večerech, uvidíte, že se stav zlepší.
S pozdravem
Hana Žertová