Není nebezpečný?

Dobrý den, paní Žertová,
mám možnost si pořídit staršího rotvajlera (budou mu 4 roky). Vypadá, že je vychovaný a dobře socializovaný. Bohužel majitele neznám, vycházím pouze z prvního dojmu. Mám mít přehnané obavy (nezvykne si, napadne mě, apod.)?
Jaký máte prosím názor na osvojení staršího psa? S pozdravem JM

Dobrý den, pane M,
to se těžko radí – neznám psa ani Vás. Rozhodně si neberte dospělého rotvajlera, pokud nemáte žádné předchozí zkušenosti s velkými psy. Udržet naštvaných 50 kilo svalů jen fyzickou silou není možné, musíte mít přirozenou autoritu, a taková schopnost není každému dána.
Jděte se psem zkusmo ven a dávejte pozor, jak se chová k cizím lidem, k jiným psům, jestli neprojevuje bázlivost nebo nadměrnou ostražitost či agresi, jak reaguje na běžné povely v klidu a v rušném prostředí, jestli je hravý a dá se motivovat např. míčkem, nebo je žravý a bude s ním možné pracovat s pomocí pamlsků… Také zkuste, zda si nechá nasadit a sundat obojek, otřít nohy, podívat se na uši a zuby. Představte si nejrůznější situace, ve kterých ho budete muset zvládnout (cesta autem, hromadnou dopravou, vyšetření u veterináře, cvičiště se spoustou psů…).
Nebude z něho mít strach někdo z rodiny nebo blízkých?
Pokud naznáte, že to je pohodový pes a má osvojené správné chování a základní poslušnost, nevidím v tom problém. Jen doporučuji (určitě pro začátek, než si vytvoříte vzájemný vztah, ale nejlépe navždy) netlačit psa do ničeho násilím a nepoužívat fyzické tresty. Jakmile by se cítil ohrožen, mohl by se bránit. A ta síla je ohromná.
Zdravím a držím palce, ať vám to spolu vyjde!
Hana Žertová