Nesnášenlivá kočka

Dobrý den,
dostala jsem na Vás kontakt od naší veterinářky a chtěla bych vás poprosit o radu.
Mám kočku 7 let, nekastrovanou, bytovou. Máme jí od kotěte a má takovou speciální povahu odjakživa – moc se nemazlí, ale je zároveň citlivá, inteligentní a na mě je hodně závislá.Dále máme 3 roky kocoura, kterého jsme našli, v té době mu byl cca rok. Je to takový nesmírně chytrý mazel s vyloženě přátelskou povahou. Je kastrovaný. Kočka ho odjakživa nenávidí, první 2 měsíce ho vyloženě terorizovala. Teď ho trpí, ale nerada, a stále má období, kdy přitvrzuje. On není žádný blbeček, ale vzepře se jí málokdy.Od té doby, co ho máme, tak kočka i dost často koná velkou potřebu jinam (nejraději do vany), nepomohlo, ani když jsme jim oddělili wc. Teď jsme 2 měsíce přestěhovaní a kočka zatím chodí naštěstí jen na wc, nicméně její vztah ke kocourovi se ještě zhoršil (možná v tom hraje roli stres ze stěhování). Je mnohem agresivnější, kocour už se ani v klidu mnohdy nemůže najíst.Nemáte nějakou radu, jak s tím zacházet? Kocoura je mi prostě líto, ale zdá se, že on nás má hrozně rád (my jeho taky) a dávat ho někomu jinému ho nechceme, ale občas je na něj kočka tak zlá, že o tom uvažuju.
Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
R. P.

Dobrý den,
některé kočky jsou svou povahou nesnášenlivé a nikdy si nezvyknou na přítomnost druhé kočky, zvláště v malém prostoru bytu. Pro klid obou koček doporučuji oddělit je dveřmi, kde část výplně bude tvořit mřížka nebo pletivo. Každý z nich by měl mít vlastní záchod a misku s jídlem i vodou. Mohou se tak vzájemně pozorovat a komunikovat spolu, ale nemohou se napadnout a šikanovat. Dohromady je můžete pustit, když je máte pod dozorem.
K navození lepší pohody koček se osvědčily některé preparáty na přírodní bázi, které nijak nezatěžují zdraví. Především je to kočičí feromonový přípravek Feliway – produkt tvářových žlázek. Strčí se do zásuvky (stačí až na 80 m čtverečních), odpařuje se asi měsíc. Navodí uvolnění a „požitkářské“ chování (předení, mazlení, protahování, rozvalování, péči o kožíšek). Stojí 750,- Kč, ráda pošlu. Druhým osvědčeným přípravkem na kočičí agresivní chování je Zylkene. Jde o alfa kasozepin, produkt štěpění kaseinu, který způsobuje celkové uklidnění a pohodu. Jedna kapsle (obsah se vysype do běžného jídla) přijde na 12 korun, podává se po dobu 4-6 týdnů. Též ráda pošlu. Také bych uvažovala o kastraci kočky – velké podráždění mohou mít někdy na svědomí hormony.
Pokud byste chtěla Váš případ probrat podrobněji, popřípadě kočičce nasadit antidepresiva, která mohou být účinnější než přírodní léky, ovšem je třeba u nich počítat i s vedlejšími nežádoucími účinky, pak bude lepší se objednat do mé poradny v Brně nebo v Praze. S pozdravem
Hana Žertová