Paraziti nebo stres?

Kocour1Vážená paní doktorko,
již v minulosti jsem se na Vás  úspěšně obrátila s dotazem na chování jednoho z našich kocourků a nyní Vás prosím o radu znovu. Kocoury máme tři, věkově přibližně stejné. Celou dobu spolu vycházeli, jsou vykastrovaní. Nejsou sourozenci. Jsou pravidelně očkování a žijí v čistotě. Žádně změny v chodu domácnosti nejsou.  Před necelým měsícem jsme si všimli, že se jednomu z nich tvoří lysinky.  Jsou čistě bez jakéhokoli porušení či poškrábání. Začala jsem zjišťovat a  dočetla jsem se, že by to mohlo být ze stresu. Byli jsme u lékaře a ten nám sdělil, že je to asi od blechy, na kterou je zřejmě citlivý. Nějak se mi to nezdá. Kocouři žijí v bytě, také chodí na zahradu.   Kocourek dostal nějakou injekci a kapky proti blechám za krk. Po týdnu jsme byli na kontrole a po dohodě s lékařem, když jsem navedla řeč na stres, dostal  tabletky Alavis Relax 75 mg.
Vypozorovali jsme, že ti dva ostatní kocourci  mu občas lehají na jeho místě, číhají za rohem a „bafnou na něj“, či ho prohánějí po bytě atd. Stále je  přikrčený a jeli to správný výraz, i jako by  ustrašený. Baští dobře, nechová se agresivně. Když byl kotě, přišel při nehodě o ocásek a měl problémy se svěračem a možná je  tedy  citlivější?!
Prosím  o Vaši radu.
Děkuji a jsem s pozdravem,
M.K.

Dobrý den, paní K.,
tohle opravdu vypadá na důsledek nějakého dlouhodobého stresu. K tomu Alavisu bych ještě doporučila přidat záchody – tak aby druzí dva kocouři nemohli mít všechny pod kontrolou, takže do jiných místností či pater. Stejně tak pelíšky a škrábadla, ať je jich dost a ať na ně není vidět z jednoho místa. Kočky se někdy ošklivě šikanují na místech, která všechny potřebují, bez nichž se nikdo neobejde, a nejčastěji to bývají právě záchody a pohodlná odpočívadla s dobrým výhledem.
Vzhledem k rozsahu sebepoškozování se obávám, že bude potřeba použít antidepresiva, aby se kocourek dal rychle do pořádku. Pokud jste z Brna a okolí, bylo by nejlepší, kdybych přijela k Vám, všechno viděla, posoudila a přivezla Vám i léky. Jestli jste z daleka, zkuste pokračovat s Alavisem a upravit prostředí, a kdyby to nepomohlo, zkontaktujete mne s Vaším veterinářem, aby věděl, jaké léky kocourkovi doporučím a mohl pohlídat případné nežádoucí reakce.
Zdravím.
Hana Žertová

Vážená paní doktorko,
sděluji Vám vývoj s naším kocourkem. Včera jsme byli na kontrole a s paní doktorkou jsme se dohodli, že  ještě počkáme s Vaším oslovením na pomoc (až do dobrání léků). Tak jen ve zkratce: Kocourkovi dále  dáváme Alavis a od včerejšího dne i “ Bachovu květinovou terapii – strach“. Pomalu se začíná zachlupovat. Prostředí jsme hned po Vaší zprávě upravili a  uvidíme stav dál.
Přeji hezký den a  zase pošlu další info.
S pozdravem
M. K.