Přestal chodit na záchod

Dobrý den, paní doktorko,
syn má asi dvouletého kocourka, žijícího pouze v bytě a vykastrovaného. Našel ho jako malé kotě pod autem a nechal si ho. Doposud s ním neměl žádné problémy, jen ho čas od času “ postihne  “ amok a běhá po bytě jak kulový blesk.
Asi před 2 měsíci se mu vyčural na doprostřed sedačky. Syn to přičítal tomu, že mu zapomněl vyčistit záchodek a tak mu to tímto připomněl. Pak to udělal ještě jednou, když mu syn vyčinil za to, že utekl ven. Potom byl chvíli klid, ale teď kocourek počůrává sedačku každý den. A vždycky na stejné místo. Myslíte si, že je to tím, že se mu třeba málo věnuje nebo je z něčeho ve stresu? Bojím se, že dá kocourka pryč. Je možné zjistit příčinu a odstranit ji? Děkuji za Váš čas a budu ráda, jestli mi odpovíte. Hezký zbytek dne.
JH

Dobrý den,
takovéto chování může mít řadu příčin – rozhodně bych doporučila pořídit druhý záchod a umístit ho někde blízko té sedačky. Sedačku zakrýt igelitem, přes něj dát tenký starý přehoz, co se snadno případně vypere, a na něj poházet nějaké dobrůtky a hračky. Jestli to nepomůže, nechat kocourka vyšetřit u veterináře, zda má v pořádku močové cesty.
Právě mi na toto téma vyšla knížečka Babo, raď – Když kočka ignoruje záchod. Stojí 120 korun a ráda Vám ji pošlu (poštovné činí 24 Kč) – třeba tam najdete další inspiraci k hledání příčin kocourkova chování a další nápady k řešení.
S pozdravem
Hana Žertová