Proč ucvrkává?

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Máme doma dvouletou fenku pražského krysaříka. V posledních 4 měsících začala ucvrkávat, kdykoliv někdo přijde domů nebo ji chce pohladit nebo po příchodu na ni zavolá.
Předem děkuji za radu.
S pozdravem
H. P.

Dobrý den,
takovéto chování se vyskytuje často u štěňat, ale také u emočně labilních pejsků nebo u takových, kteří jsou přehnaně submisivní. Je to obranné opatření, patří mezi tzv. konejšivá gesta, a psi si tím říkají o klid – chtějí uklidnit všechny kolem, aby se vyhnuli projevům agrese z jejich strany a udrželi všechny v bezpečné vzdálenosti. Štěňata z toho většinou vyrostou, ale u dospělých psů bývá takové chování spojeno s něčím, co je jim krajně nepříjemné, čemu se snaží hrozně moc vyhnout. Zapátrejte v paměti, jestli se problém nevyskytl v souvislosti s tělesným trestem, stříháním drápků nebo jiným veterinárním zákrokem, jestli nepřibyl do domácnosti nějaký hlučnější člověk (obvykle to bývá muž nebo dítě), jestli jste nezačali chodit na cvičák nebo na místo, kde to fenka nemá ráda atd.
Pokud zjistíte příčinu, snažte se jí vyhnout, aby fenka na původní souvislosti docela zapomněla. Pokud ne, chovejte se k ní doma „přezíravě“. Nevítejte se s ní při příchodu, nesahejte na ni, ani když si sama hupne na klín, nezvedejte ji, obojek pořiďte se zacvakávací přezkou, ať se jí nemusíte dotýkat ani při strojení ven. Krysaříci vyhledávají těsnou blízkost lidí kvůli teplu, ale většinou nestojí o doteky, protože jejich kůže je velice citlivá a jejich tělesná konstituce je tak slabá, že se o sebe stále bojí. Snažte se to respektovat. Často si s fenkou hrajte (aportování, přetahování), cvičte s nějakými maličkými dobrými pamlsky (nesnažte se ji za odměnu pohladit!), komunikujte s ní radostně. Pokud ji potřebujete napomenout, použijte kratičké důrazné NE a hned povel, který dobře zná a pochvalu s odměnou. Nesnažte se ji nikdy chytit a potrestat fyzicky, ani nic nevyčítejte, nehubujte – takovéto chování jen prohloubí její snahy držet si Vás dál od těla ucvrkáváním a dalšími zoufalými gesty (stažení uší a ústních koutků dozadu, přikrčením, pozvedáváním přední tlapky, odvracením hlavy, plížením pryč…). Když ji voláte doma, nedívejte se směrem k ní a vždy mějte v ruce něco dobrého.
Věřím, že při takovémto přístupu se fenečka brzy uklidní.
S pozdravem
Hana Žertová