Smečka

Zdravím Vás, paní doktorko Žertová,
zajímal by mne Váš názor na moji situaci. Můj dotaz se netýká jednoho konkrétního zvířete, ale řekněme „smečky“.
Je to 8 měsíců, co jsme se přestěhovali do domečku. S novými sousedy vycházíme dobře, co mě ale trápí, je chování jejich psů. Mají celkem čtyři – jednu fenku a jednoho velmi starého psa menšího vzrůstu, ti ostatní jsou střední až velcí, je to taková ta pouliční směska. Sami o sobě jsou psi bezproblémoví, když se s nimi setkám jednotlivě nebo v menší skupince, tak není problém, nejsou agresivní. Problém nastane, jakmile utečou (nikdo nechápe, kudy se jim to daří, musím uznat, že zabezpečeni jsou dobře). Rádi loví potkany jako ve smečce, nadbíhají si, až potkana zakousnou. Stejně tak chytají koťata a kočky. Mně osobně již zahryzli dvě. Vždy ale ta kočka vlezla k nim na dvůr, takže to bych ještě chápala. Co mi ale hlava nebere, proč teď zakousli dvě koťata na našem pozemku, na terase u naší kuchyně. Chápu, pokud by kočka vlezla k nim na jejich, ale proč toto dělají i v cizím prostředí?
Sama mám psa, 11letého boxera, ten ale náš dům a pozemek o rozloze 6500 m2 není již schopen uhlídat a většinu dne již proleží a odpočívá. Trápí mne myšlenka, zdali ti psi, když takto loví kočky a potkany apod., jsou schopni takto lovit a napadnout i dítě. Mám 6letou a roční dceru, starší je se psy v kontaktu a nemá problém. Vždy ale pod dozorem. Mám strach, aby psi nenapadli třeba tu mladší, když si bude hrát na terase. Je pravda, že než jsme se sem nastěhovali, tak ti psi měli volný pohyb i zde a i v průběhu stavění domku zde chodili. Co jsme se přestěhovali, tak se jejích pohyb zde zminimalizoval, ovšem občas se zde vyskytnou a je pravda, že nikdo jim v tom nebrání. Pozemek zatím oplocený není. Taky by mohlo být důležité, že ti psi blbnou víc v období, kdy ta fenka hárá.
Paní Žertová, zajímal by mne Váš názor na tuto situaci, to zdali je vysoké riziko napadení od psů. Chtěla bych do budoucna, až malá trochu povyroste, si pořídit dobrého hlídače a psa naučit, aby se pohyboval pouze na svém teritoriu a aby tyto ostatní psy tady nepustil a nepodřídil se jejich smečce a fungoval jako samostatná jednotka, ale zároveň aby byl hodný k dětem. Nevím, zdali tato představa je reálná nebo ne, jestli takový pes existuje a jde takto vychovat. Pokud si myslíte, že ano, můžete mi doporučit vhodné plemeno? Je to ale dlouhodobější vyhlídka, protože si tohoto psa chci skutečně perfektně vycvičit a vychovat a je mi jasné, že to chce spoustu času. Navíc mám na dožití ještě toho boxera a dva psy nechci. Jak tedy mám postupovat do té doby, mám ty souedovy psy od našeho domu vyhnat sama? Jsou schopni toto respektovat?
Vím, že můj dotaz je poměrně zamotanější a obsáhlejší, ale snad mi dokážete poradit. Četla jsem, že tato služba je zpoplatněná, tak mi prosím pošlete fakturu.
S přáním hezkého dne
E. P.

Dobrý den, paní P.,
to, že psi zaútočí ve smečce na dítě jako na kořist, sice není časté, spíše výjimečné, ale bohužel stát se to může. Nechci Vás strašit, tito psi mají určitě před lidmi respekt a za normálních okolností na člověka nezaútočí, ale nenechávejte nikdy maličkou na terase samotnou, pokud se psi mohou volně pohybovat a dostat se až k Vám. To, co by jednotlivého psa ani nenapadlo, může vyplynout ze situace (křik, prudký pohyb, útěk, pláč dítěte), když je pohromadě celá skupina, navíc zvyklá spolupracovat při lovu. Prostě jeden se rozběhne, a další už nepřemýšlejí a ztratí zábrany, ovládne je vášeň z lovu. Pak už je všechno strašně rychlé. Doporučuji proto domluvit se se sousedy a postavit plot, aby se k Vám na pozemek psi nedostali. Alespoň kolem nejbližšího okolí domu.
Pokud jde o Vaše nového psa, je to složitější. Psi, kteří mají za úkol hlídat, by měli být „ostří“ a samostatní. To nevylučuje jejich toleranci vůči Vašim dětem. Ale pak bývá někdy problém, když si přivedete hosty nebo děti kamarády. Museli byste ho odmalička dobře socializovat, to znamená brát ho ven mezi lidi, ostatní psy a jiná zvířata, prostě do společnosti, aby se naučil se všemi přátelsky vycházet. Ostražitost a teritoriální chování mají takoví psi většinou vrozené, takže se nebojte, že by nehlídal, když se venku nechá od každého pohladit. K hlídání se dobře hodí německý ovčák, hovawart, slovenský čuvač. Mými favority jsou ale knírači. Jsou dobře cvičitelní, mohou být celoročně venku. Nejsou to přímo mazlíci, ale s dětmi obvykle vycházejí dobře. Na tak velkém pozemku a s Vaší zkušeností s boxerem bych asi volila velkého knírače. Ale musel by mít opravdu dobré vedení a výcvik.
S ohlídáním pozemku vůči druhým psům to není tak jednoduché. Psi musí mít vytyčené jasné hranice teritoria, a to je zase nejlépe plot. Ovšem vzájemné nepřátelství psů kolem plotu bych nepodporovala, aby pak věčně neštěkali…  Váš pes by vetřelce ze svého území jistě rychle hnal, ale musí si být jistý, že je skutečně na svém (zatím to vypadá, že Váš pozemek berou stále za svůj sousedovi psi).
Doufám, že jsem Vás příliš nevyděsila, ale myslím, že opatrnost je ve Vaší situaci plně na místě.
Poplatek za poradu nežádám – berte to prosím jako můj malý příspěvek na Váš plot.
S pozdravem
Hana Žertová