Zuřivý buldoček

Dobrý den, paní Žertová,
mám problém se svým psem. Mám francouzského buldočka, nyní mu bude osm měsíců. Dostala jsem na vás kontakt od pana veterináře. Myslela jsem, že mi poradí, ale řekl, že vy jste na to lepší a jistě mi poradíte lépe.
Já už si se svým psem rady nevím. Můj pes se jmenuje Perry, mám ho od malička. Všehno začalo asi od půl roku. Je agresivní na mého přítele pokaždé, když odchází z domu nebo když jde vyhodit zbytky jídla. Pes má jídla dost a všechno, co pes k životu a štěstí potřebuje. Pokousal už i moje hosty. Pokaždé když přijde návštěva, začne bláznit tím stylem, že začne všechno rozhazovat. Když návštěvě dám jídlo, v tu ránu je na stole a utočí po mně, když ho chci sundat. Moje známé už taky pokousal. Útočí i pomalých dětech. Někdy je opravdu hodný, po 2 hodinkách si sedne, a pak z ničeho nic pokousal mého přítele do stehna. A pokousal tím stylem, že opravdu mu vytrhl kus masa. Opravdu trhá, škube a na člověku visí. Nic na něj neplatí.

Prosím vás, pomozte mi. Psa mám velmi ráda a zbavit se ho nechci. Bylo by mi to líto, ale už nevím, kudy kam. Zavírat ho do vedlejší místnosti pořád nechci. Také už zaútočil po mně přes dveře, když narážel do dveří, a tím stylem, že jsem myslela, že dveře opravdu vyrazí.
Vykastrovaný není a fenku neměl. Zkoušela jsem různé metody jak po psychické stránce, tak i po fyzické. Po psychické nic a po fyzické, jako novinami nebo tak, tak zaútočil a pokousal.
Děkuji vám za odpověď a za vaši spolupráci se mnou.
S pozdravem S.

Dobrý den, paní S.,
tohle je příliš vážný problém, ten nejde řešit na dálku mailem. Pokud jste z Brna nebo okolí, bude lepší se sejít a vše probrat podrobně a pak vyzkoušet, co na Perryho platí, co ho nerozčílí, ale naopak uklidní. Agrese může mít původ v povaze, ve špatném nastavení mantinelů a příliš benevolentní výchově, ale také v přemíře pohlavních hormonů nebo v psychické poruše.
Povahu psa předělat samozřejmě nejde, takže má-li vrozené dispozice k příliš majetnickému chování, stále to bude zřejmě potenciálně nebezpečný chlapík, ale i s takovými se dá vyjít, když umíte jejich útoky předvídat a vyhnout se jim, a když umíte se psem správně komunikovat. Pokud agrese souvisí s nástupem pohlavní dospělosti, může pomoci kastrace. Když je příčinou agrese psychická porucha, mohou pomoci léky. Bez vyšetření psa však nedokážu  stanovit správnou diagnózu a tedy ani doporučit vhodný postup.
S pozdravem
Hana Žertová