Bobky na chodbě

Mezzo1Dobrý den, vážená paní doktorko!
Obracím se na Vás s prosbou o pomoc a radu. Snad mi pomůžete osvětlit, co se za podivným kočičím chováním asi skrývá.
Jsem pracující studentka, bydlím v menším bytě se spolubydlící a mám tříletého kocoura Mezza. Ven nechodí, má však výběh na chodbu v 3patrovém cihlovém domě a může z okna přímo na střechu. Obě svá teritoria moc miluje.
Začátkem června 2014 bylo několik velmi horkých dní. Objevila jsem několik kočičích výkalů a jednu loužičku u sklepa ve sníženém přízemí našeho domu. Jiná kočka v domě není, takže to bylo určitě od Mezza. Myslela jsem, že je to možná pro něj chladnější místo a je mu to příjemné. Jeho kočičí záchod jsem taky pečlivě vymyla. Současně však i méně žral a hlavně málo pil. Oslovila jsem tedy naši veterinářku, a ta po kontrolním sonu objevila začínající záněty někde na játrech a dalších orgánech. Prý jsme přišli včas. Dostal „jen“ antibiotika. Vše šlo dobře, začal víc baštit, míchala jsem mu vodu do jídla.
Horka pominula, ale bobky jsme u sklepa našli znovu. Sousedi začali být nepříjemní, tak jsem byla nucena dát kocourovi kšírky a dlouhé vodítko, které mu vystačí na patro a půl. Od té doby s ním chodíme i na zahradu za domem, minimálně 2x denně /ráno a večer, což má rád. Loví motýly, mouchy, luční koníky. Výběh na střeše zůstává. Na chodbu chodí rád a dožaduje se toho. Sedí na schodech a poslouchá zvuky domu, občas honí mouchy. Nepůsobí nijak sklesle, že dostal vodítko. Vše se vrátilo do starých kolejí, zdravotní potíže odstraněny, venkovní teploty poklesly, tak jsem uznala, že už ho mohu zase pustit z vodítka a může si chodbu užívat jako dřív. Však do hodiny byl u sklepa další kočičí pozdrav. Nutno dodat, že jsem místo u sklepa vždy umyla savem nebo i přidala kapku tee three oil, který nesnáší. Doma jinak pravidelně chodí na svůj kočičí záchod  (odkrytý), nikdy neudělal bobek nikde jinde v bytě. Ani s čůráním není problém. Opět dostal vodítko. Zvykl si a nemá viditelný problém.
Asi před týdnem (cca polovina července) jsem ho pustila na chodbu bez vodítka s tím, že si jen vezmu kafe a půjdeme na zahradu. V tom krátkém momentě udělal na chodbě další bobek, ale tentokrát se neobtěžoval až ke sklepu, ale usadil ho sousedům přímo na rohožku o patro níž do 2. patra. Je zvláštní, že to dělá pouze když je bez vodítka. Když ho má, je naprosto zlatý. Na chodbu Mezzo chodí už aspoň rok. Když byl na volno, chodil po domě, vyskočil si na okno, sousedé ho hladili a zdravili.
Celkově je to velmi klidné a hodné zvíře. Ráno se chodí mazlit a občas usíná se mnou v posteli nebo u spolubydlící. Když přijdu z práce/školy, šťastně mě vítá. V bytě se mnou bydlí vždy nějaká spolubydlící. Nikdy neměl problém. Od ledna 2014 máme spolubydlící, která miluje kočky, sama doma dvě měla. Je cizinka a kontakt se svými kočkami už dávno ztratila. Mého kocourka doslova zbožňuje, věnuje se mu, hraje si s ním, kupuje mu konzervy a dokonce se podílí na výdajích s ním spojených. Mezzo ji má taky rád.
Paní doktorko, nedokážeme si vysvětlit pohnutky, které ho k takovému konání vedou. Krvácí mi srdce, když vidím, jak za sebou tahá vodítko a chytře volí cestu po schodech tak, aby se mu nikde nezaseklo.
Budu moc ráda za Vaši radu.
Děkuji mnohokrát.
S pozdravem
K. U.

Dobrý den,
myslím, že ty bobky, popřípadě loužička, jsou běžné teritoriální značky, kterými kočky komunikují. Kocouři to dělávají častěji než kočky – nechávají výkaly schválně na povrchu nezahrabané, aby si jich všichni, které tím chtějí oslovit, všimli. Tahle značka nemusí být určena pouze jiným kočkám, ale také psům, nebo i lidem, se kterými nemají kocourci právě nejlepší vztah (někdy aniž by si to ti lidé nějak aktivně zasloužili – prostě nejsou kocourovi sympatičtí nebo ho někdy vylekali apod.). Může to být také jen vyjádření majetnického vztahu k domu.
Domluvte se se sousedy, aby byli v obraze, a dejte ke sklepu na místo, kde byly bobky a louže, další záchůdek s trochou steliva, a nechte kocoura volně. Jestli nechá svůj vzkaz v záchůdku, tak jen dbejte, aby tam záchod byl vždy, když ho pouštíte na chodbu, a aby byl stále čistý (zavánějící by asi netoleroval ani kocour ani sousedi). Jestli je to možné, dejte mu dolů také nějaké škrábadlo, třeba jen kus starého koberce připevněného na prkénku a položeného na zemi nebo připevněného na dveře od sklepa. Škrábání je také forma komunikace, a podle hloubky vrypů a výšky, ve které kocour drápe, ostatní vidí, jak je silný a veliký. Horší bude, jestli kocour má pifku na některého konkrétního souseda (třeba má psa nebo kocoura škádlil apod.). Pak je možné, že mu bude své vzkazy „psát“ na rohožku, tak jak se to už jednou stalo. Nevím, jestli to byla náhoda a kocour byl jen líný jít až dolů, nebo tím ukázal na konkrétní problematickou osobu… Ale možná tam byla jen rohožka, na kterou se nedá škrábat: Kočky na chodbě obvykle očichávají a drápky označují všechny rohožky a při další příležitosti své značky kontrolují a obnovují. Jestli nebylo jak obnovit tu škrábací značku, tak tam prostě musel nechat bobek. Rozhodně mějte raději kocourka trochu pod kontrolou, až bude na chodbě, a prohlédněte raději všechny rohožky, abyste si zbytečně někoho nepohněvala (kočičí výkaly na botě opravdu strašně a dlouho páchnou). Kdyby si zopakoval značku mimo záchůdek, raději ho nechte na té šňůře.
Ještě jedna věc: Když budete po kocourovi uklízet, nepoužívejte Savo – obsahuje čpavek, stejně jako moč, takže je možné, že kocourovi takové místo voní jako moč jiné kočky. A totéž se týká tee three oilu – kočky tato vůně provokuje k močení, takže když mám pacienty, kteří odmítají chodit na nový záchod, doporučím potřít okraje kapičkou eukalyptového oleje.
Držím palce, ať se kocourek zase může volně procházet po chodbě.
Hana Žertová