Líná nebo nemocná?

OLYMPUS DIGITAL CAMERADobrý den,
máme doma dvouletou fenku. Vždycky to byl takový aktivní pejsek, pořád si hrála, ráda chodila na procházky. Každé ráno jsme spolu jely na kole, vždycky hrozně pelášila a skoro se nezastavila. Ale poslední dobou je jakási líná. V polovině procházky už se zpomaluje, nevrtí ocáskem a má úplně sklopenou hlavu. Už si ani moc nehraje, a když už jo, tak ji to po druhém hození míčku přestane bavit. Když přicházím z práce, vždycky dříve utíkala až k plotu a skákala radostí. Teď jenom leží a čeká, než přijdu, jenom vrtí ocasem. A co se týče kola, teď už ani neběží, jenom chodí.
Nevím, jestli se jí prostě nechce, nebo ji něco bolí. V listopadu si o střep, který ležel na cestě, amputovala půlku polštářku. Veterinář nám řekl, že v létě bude mít problém na packu došlápnout, protože ji bude pálit horká zem. Ale poslední dobou je u nás normální počasí, občas sprchne.
A není to třeba nějaký psychický problém? Na procházku často chodíme ještě s jednou fenkou. Moje fenka by si  s ní ráda hrála, ale nemůže si ji ani očichat, protože panička druhé feny si myslí, že by na ni naše fenka přenesla nějaké blechy (což je absolutní hloupost). Není to třeba tím? Nebo třeba háráním? Zrovna teď totiž hárá. Nebo prostě už dospěla a nebaví ji hraní s míčkem? Na procházky chodím třikrát denně. Ale ve vesnici máme jenom 3 pořádná místa na procházku, proto se cesty pořád opakují. Není to třeba tím, že se jí nechce chodit pořád na to samé místo? Nebo je prostě jenom líná cokoliv dělat?
Prosím o pomoc, jestli nevíte, co její chování způsobuje, a jestli nevíte, jak to mám řešit.
Moc děkuji za váš čas.
S pozdravem
K. K.

Dobrý den,
bohužel takhle na dálku nedokážu odhadnout, proč se Vaše fenka začala chovat unaveně. Určitě to bude chtít důkladnou prohlídku u veterináře, zaměřenou především na srdíčko a na ortopedii – klinické vyšetření doplněné zobrazovacími technikami. Hodilo by se i vyšetření krve, aby se vyloučila anemie nebo nějaké metabolické onemocnění. Až jestli se zdravotní příčina nepotvrdí, je možné uvažovat o psychickém problému, třeba nějaké formě strachu nebo o frustraci z jednotvárného prostředí apod. – pak ráda poradím.  Rozhodně fenku do pohybu a aktivity nenuťte, aby jí to neublížilo.
S pozdravem
Hana Žertová