Čekáme miminko

Dobrý den,
máme pětiletého pejska z útulku (voříška). Máme ho od jeho pěti měsíců. Už od začátku nemá rád děti. Mimo domov se jim vyhýbá, ale doma na ně vrčí, je nervózní  a nesnese jakýkoliv jejich pohyb. Jinak je ale spíše bázlivý, hodně mazlivý. Je na nás hodně fixovaný. Spí s námi v posteli a je hodně rozmazlený. Teď čekáme miminko, tak prosím o radu, jak postupovat po narození. Popřípadě jak ho připravovat už teď.
Děkuji za pomoc.
S pozdravem J.

Dobrý den, paní J.,
s miminkem většinou problém nebývá, protože pes v něm nevidí žádné ohrožení ani konkurenci. Ale jakmile se dá batolátko na zem, spousta psů to těžce nese – dosud tento prostor patřil jen jim. A když se začne dítě pohybovat, chodit, běhat a chce na psa sahat a honí jej, to se málokterému psovi líbí.
Když o Vašem pejskovi víte, že nemá rád děti, budete muset být zvlášť opatrní a trochu přizpůsobit zařízení bytu tak, aby se oba – dítě i pes – cítili v bezpečí.
V prvé řadě naučte psa spát na jeho místečku, ještě než se miminko narodí. Vaše postel musí být pro pejska zcela tabu. Udělejte mu měkoučký teplý pelíšek, dejte mu tam nějakou oblíbenou lahůdku nebo hračku a kdykoli se jen podívá na Vaši postel, hned řekněte rázné NE! a odkažte ho (laskavě) na místečko, pochvalte – ale tak, aby se nezvedl. Pokud v posteli ležíte a pejsek by chtěl skočit k Vám, dělejte, že ho vůbec nevidíte, ale nadhazujte nohama deku, plácejte o deku časopisem – prostě zařiďte to tak, aby na posteli bylo nepříjemno a nebezpečno. Jakmile to pes vzdá a ulehne na své místečko, klidně a tiše ho pochvalte. Uvidíte, že se to naučí brzy, když budete důsledná.
Také je užitečné vybrat místnost, kde pravděpodobně s miminkem přes den moc nebudete, a v té udělat pejskovi útočiště, kam se bude moci schovat, kdykoli mu začne být dítě nepříjemné. Ideální je, když tato místnost sousedí např. s kuchyní, kde budete hodně s maličkým pobývat. Pak je vhodné nasadit na panty dveří rám s pletivem nebo mříž. Pes tak na Vás stále uvidí, Vy s ním můžete komunikovat, ale maličký se k němu nedostane a pes se Vám nebude motat pod nohama při péči o děťátko.
Naučte také pejska, že Vaši pozornost nemá stále. Kupte mu plnicí hračku Kong a dejte mu ji vždy, když chcete mít chvilku pro sebe. Kromě granulek se tam dá naplnit i vařené masíčko, tvaroh a další dobrůtky, o které pes hodně stojí. Ať se na hračku těší, stačí dávat 1x – 2x denně. S pomocí této hračky ho snadno naučíte i pobyt za mřížkou, aby to necítil jako křivdu, ale jako příležitost užít si v klidu svoje mlsání. Naučte se také psovi stoprocentně věnovat, nejlépe někde venku. Vycházky nemusí být dlouhé, ale intenzivní, plné her a cvičení. Když mu takovéto vycházky dopřejete i potom s miminkem, nebude strádat nedostatkem Vaší pozornosti.
Přikládám odkazy na články o soužití psa a batolete a o psích stresových signálech. Úvahu na téma děti a psi najdete v článku Pozor, kouše. Dobrým rádcem pro všechny majitele psů a zároveň rodiče malých dětí je knížka Modrý pes, ráda ji pošlu.
S pozdravem
Hana Žertová