Jak přežít ohňostroj

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konec roku se kvapem blíží a mnozí pejsci už se venku bázlivě rozhlížejí a raději pospíchají z procházky rychle domů. Ani letos nás neminou halasné oslavy odchodu starého a příchodu nového roku. Jak nejlépe připravit psa na silvestrovskou půlnoc?

Záleží na tom, jak moc se konkrétní pes bojí třaskavých zvuků. Psy lze rozdělit zhruba do tří kategorií:

1. Štěňata a mladí psi, kteří ještě ohňostroj nezažili, a psi stateční, kteří se ohňostroje zatím nikdy nebáli. Těm doporučuji začít podávat zhruba tři čtyři dny před Silvestrem tabletky Serene-Um s obsahem tryptofanu, popřípadě Zylkene s kasozepinem, nebo jim nasadit feromonový obojek. Tyto přípravky na přírodní bázi zajistí, že psi prožijí silvestrovský rozruch ve větším klidu.

2. Psi, kteří se bojí střílení a ohňostroje, ale nepropadají panice a jsou ochotni chodit na procházky. U těch doporučuji zajít za veterinářem a požádat ho o léky proti strachu (anxiolytika). Jsou to léky s rychlým nástupem účinku, ale působící krátkodobě. Podávají se většinou tak, že první dávku dostane pes brzy odpoledne, další zhruba po 6-8 hodinách, a když je moc vyplašený před půlnocí, lze mu podat ještě poloviční dávku (podle doporučení veterináře). Po těchto lécích bývá pes trochu ospalý. Nedají se podávat dlouhodobě, protože na ně brzy vzniká návyk. Feromonový obojek je užitečným doplněním terapie.

3. Psi, kteří celou zimu odmítají chodit ven a už v listopadu se bojí, kde to práskne. Takovýto stav se nazývá generalizovaná fobie (pes šílí z jakéhokoli třaskavého zvuku) s anticipací (odmítá jít ven, když je zima a tma). Tady je třeba navštívit veterináře co nejdříve na podzim, nejlépe dřív, než pes začne projevovat svůj strach. Tento těžký stav lze zvládnout podáváním antidepresiv v postupně se zvyšující dávce, popřípadě doplněných o výše zmíněná anxiolytika. Jde o léky na předpis a s určitými zdravotními omezeními, takže veterinář Vašeho psa musí vyšetřit a posoudit, který lék pro něj bude nejvhodnější. Po Silvestru se dávka zase pomalu snižuje, ale léky by se neměly vysadit předčasně, to znamená, že terapie by měla trvat po celou dobu, kdy je venku zima a zataženo, zhruba do konce března.

U všech kategorií psů doporučuji samozřejmě před půlnocí zatemnit okna a vyloučit tak polekání z vizuálních vjemů, a pustit nahlas televizi, která trochu přehluší rámus zvenčí. Chovejte se pokud možno klidně, jako že Vás se žádný rozruch netýká.

U všech kategorií psů vřele doporučuji provádět desenzitizační (u první kategorie přesněji habituační – přivykací) cvičení s pomocí audionahrávky ohňostroje. S nácvikem je ale třeba začít v době, kdy žádný opravdový ohňostroj nehrozí a strach z toho prožitého už opadl. To znamená zjara, nejlépe koncem března a v dubnu. Když psa naučíte, že zvuky z cvičného CD jsou neškodné a ještě se při nich mlsá, ušetříte mu mnoho strachu a trápení. O příštím Silvestru mu budete přehrávat CD, na které je zvyklý, a tvářit se, že i venku jde jen o naprosto neškodnou nahrávku. Určitě bude klidnější a hlavně jej v zimě snáze vyvenčíte.