Kocourci vyhnali vlastního tátu

OLYMPUS DIGITAL CAMERAHezký den, paní doktorko,
mám jednu velkou prosbu, která mně nedá spát. Měli jsme jako koťátka perskou kočičku a obyčejného kocourka. Když na roce měla kočka 4 koťátka, jedno se při porodu zadusilo plodovou vodou, a tak jí zbyli dva kocouři a jedna kočička. Dnes je těmto kocourkům rok a o rok staršího kocourka nám vyhánějí z domu. On se chudák chodí najíst jen v noci jako zloděj, a tak se jich bojí, že ho chodím po nocích hledat, aby se najedl. On sní, co mu přinesu, a potom zase jde pryč. Je to můj kocourek, a protože je miluji všechny stejně a mazlím se s nimi, tak mne to zdrcuje. Já ho noc i den volám, vysvětluji koťátkům ročním, že je náš, že ho nesmí kousat a vyhánět, ale oni to dodrží, jen pokud jsem při nich a s nimi. Jinak stále číhají oba dva, aby se žádný jiný než oni a jejich maminka neobjevil a nevlezl na jejich pozemek (naší zahradu). 
Jídla mají 5 druhů od kuřecího masa, značkové granule, paštičky a kapsičky po hovězí maso. Mají své ložnice, každý spí vždy někde jinde, celý domek je pro ně, a já přesto nevím, jak to udělat dále, protože mne to strašně trápí, že není kocour doma a takto trpí venku za každého počasí.
Veterinář poradil dát všechny kocoury vykastrovat, ale já nejen že nejsem zastáncem rozhodování proti přírodě – zdravým kocourkům takto dát ublížit, ale nevím a nejsem si jista, zdali by toto mělo nějaký efekt. Chodí k nám na jídlo i se projít po zahradě vykastrovaný kocour a také ho vyhánějí, tak nevím.
Prosím Vás, mohla byste mně, paní doktorko, v této situaci poradit a pomoci mi z této pro mne zapeklité situace vyjít ven?
Moc Vám předem děkuji za odpověď.
K., Frýdlant

Dobrý den, paní K.,
kocourek už se domů nevrátí, dokud tam budou ti dva mladší. Je to přirozený vývoj v kočičích vztazích – kočky žijou v rodinných skupinkách. Kočky-samice se snášejí většinou dobře, ale nekastrovaní kocouři pohromadě nevydrží. Většinou odcházejí z domu dospívající kocourci, které jejich táta vyžene. U Vás je to obráceně, kluci vyhnali tátu.
Kastraci všech kocourků i kočičky vřele doporučuji. Nebudou si tolik bránit teritorium a hlavně se nebudou toulat za kočkami a očůrávat sousedům schody a auta. Kočička už má mateřství za sebou, tak bych ji nechala vykastrovat také, aby za ní nepřicházeli nápadníci odjinud a nebyly na zahradě rvačky.
Ale staršího kocourka už asi nepřijmou ani po kastraci. Udělejte mu nějaké bydlení venku na zahradě (v kůlně, v garáži, v dílně, pod hromadou dříví apod.), aby na něj nepršelo a nefoukalo a aby tam měl stále nachystané jídlo a vodu. Myslete také na pravidelné odčervování a nějakou pipetku proti blechám a klíšťatům. Je možné, že si najde docela jiné bydlení někde u sousedů – poptávejte se kolem, a když tak se za něj přimluvte, ať ho nevyhánějí.
Je mi líto, že Vám nedokážu poradit, ale nekastrovaní kocouři většinou spolu žít nedokážou. Myslím, že brzy dojde na šarvátky i mezi těmi mladými a jeden z nich bude muset odejít… Kastrací by se tomu dalo snad ještě zabránit.
S pozdravem
Hana Žertová