Naše fenka nehlídá

Ilustrační foto

Dobrý den paní Žertová,
měla bych dotaz, který se týká mé 3leté fenky německého ovčáka. Máme problém s tím, že psa jsme si pořídili hlavně jako hlídacího k baráčku se zahradou. Pejsek od malička vyrůstal pouze venku a domů nikdy nešel. Problém je v tom, že pejsek se ihned spřátelí se všemi kolemjdoucími, všichni si ji mohou pohladit a dělat si s ní, co chtějí, to se nám samozřejmě nelíbí, ale bohužel nevíme, jak tomu zabránit. Bojíme se také, že by nám ji mohl někdo otrávit, protože by si od cizího jídlo vzala. Zkoušeli jsme ji vynadat, ale nic nepomohlo. Prosím proto o nějakou výcvikovou metodu, jak zabránit, aby si k sobě nikoho cizího nepustila a nesnědla jídlo, který jí cizí člověk dá.
Moc děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.
M. H.

Dobrý den,
co by za to dali majitelé z velkého města, kdyby měli tak hodného a přátelského psa! Kápli jste na fenku s mírnou a kamarádskou povahou, skoro bych řekla, že je škoda ji „přeškolovat“ na hlídače. A navíc až ve třech letech. Vždycky je jednodušší odmalička využít a rozvíjet přirozené schopnosti a vlohy psa, než je potlačovat a učit psa něco, co mu není vlastní. Proto je tak důležitý už správný výběr štěněte. Vaše fenka by se určitě hodila do rodiny s dětmi, pro záchranářský výcvik nebo jako canisterapeutický pes. Ke hlídání jste si měli vybrat spíše psa-samce (mají výraznější přirozené teritoriální chování) s ostražitější povahou a odmalička jej učit, jak se chovat k cizím lidem, které potkává na ulici, k těm, kteří přicházejí jako Vaši hosté a přátelé, i k takovým, kteří přicházejí nezváni. Neznamená to, že byste ji už nemohli naučit hlídat, ale dá to práci a přijde mi to nepřirozené. Rozepisovat zde přesný postup nácviku by bylo zdlouhavé a je třeba postupovat zcela individuálně podle toho, jak se fenka bude při výcviku chovat, aby se nezačala lidí bát. Proto doporučuji navštívit nějaké kvalitní cvičiště ve Vašem okolí a požádat zkušeného výcvikáře a figuranty o pomoc. Nebo pořídit druhého psa, který bude mít ke hlídání přirozené vlohy (stačil by i malý knírač nebo některý z drobných teriérů, ti hlídají většinou spolehlivě) a odmalička jej vést k obraně teritoria. Je pravděpodobné, že fenka by se k jeho hlídacím aktivitám připojila.
Zatím jen drobná připomínka k Vašemu dosavadnímu nácviku: To, že fence vynadáte za to, že si vezme od cizích lidí jídlo, má naprosto opačný účinek, než byste potřebovali. Cizí lidé jí pak připadají hodní a Vám se raději vyhne. Správný postup by měl být takový, že člověk, který jí nabízí jídlo, by měl v poslední chvíli sevřít ruku v pěst a fenku ťuknout do čenichu, aby se trošku lekla a zarazila. V tu chvíli byste ji měli přivolat Vy a dát jí něco mnohem dobrejšího. Kdyby k tomu ten cizinec přidal i nějaké odstrašující slovo, třeba „jedeš“, bylo by to ještě účinnější. Ale je třeba jednat rychle a reagovat v pravou chvíli, aby fenka věděla, že u Vás má vždy útočiště a zastání. Bude nějakou dobu trvat, než bude v tomto směru samostatná.
S pozdravem
Hana Žertová