Vážená paní Žertová,
ráda bych Vás požádala urgentně o radu, co dělat. Mám 1,5letého křížence maltézáčka a jorkšíra – Pepína. Je poměrně poslušný, někdy má svou chvíli a postaví si hlavu, ale jinak bez problému. První problém je při venčení. Jsme z města, a tak když jdeme po ulici, hrozně štěká. Na každého, i na psy. Někdy se stane, že ne, ale jen svátečně. Druhý problém je učůrávání, když vítá (nás i známou návštěvu) nebo naopak, když je za něco třeba kárán. Třetí problém – vždy, když ho káravě za něco pošlu na místo, začne na mě vrčet a ošklivě stěkat. A největší problém je očůrávání. Začalo to cca před týdnem. Téměř každý den očůrá buď stojan s DVD nebo nohu u křesla. Buď v noci, nebo v nestřežený okamžik během dne. Řeším to tak, že za to byl vždy pokárán, a stejně jako když něco provede, musí na místo. Na noc a když jdeme pryč, zůstává v předsíni, kde má své druhé místečko a všude zavřu. Dnes počůral dokonce hračky mé dceři. Nemyslím, že by žárlil, dceři je již 10 měsíců.
Prosím Vás naléhavě o radu. Velice Vám děkuji.
J. K.
Dobrý den, paní K,
na to, jak malého máte pejska, máte docela dost problémů. Já bych začala tím posledním – značkováním močí. U malých pejsků je to poměrně častý jev v souvislosti s dosažením pohlavní dospělosti. Nejúčinnějším řešením je v tomto případě kastrace, takže ji doporučuji provést co nejdříve, než se z toho značkování stane zlozvyk.
A k dalším problémům: Štěkání venku se nejlépe ovlivní tak, že zaujmete Pepínovu pozornost něčím jiným – pamlskem, hračkou, hrou, rozběhnutím. Prostě ještě před tím, než uvidí objekt, na který je zvyklý štěkat, musíte být zajímavější Vy a docela ho na sebe upoutat. Jakmile lidé nebo psi přejdou, můžete mu dát zase volno. Ale je třeba to opakovat stále, nedopustit, aby dělal, co chce.
Učůrávání při vítání se vyhnete tím, že se vítat nebudete, tedy aspoň ne nijak radostně. Jen pozdravíte a hodíte mu nějaký maličký pamlsek nebo hračku, a tím zase odvedete pozornost. Čím více si ho všímáte, tím spíš bude čůrat – je to v psím světě projev podřízenosti a úcty. Takže napomenutí nebo hubování má docela opačný efekt…
Na místo ho nikdy neposílejte za trest. Místečko je jeho útočiště, tam by se měl cítit dobře. Trestem může být rázné napomenutí ve chvíli, kdy se nechová správně, nebo když bude zlobit, raději odejděte z místnosti a zavřete za sebou na chvilku dveře. Tím mu dáte najevo, že se zlobivým psem se nebavíte. Ale naopak když leží na místečku, všimněte si, jak je hodný a pochvalte ho, ať chodí na místo rád.
S pozdravem
Hana Žertová