Nečistotné kotě

Dobrý den,
mám doma tři měsíce pětiměsíční britské kotě. Když jsem ve škole, je v mém pokojíku, kde má záchodek, žrádlo, pití. Do toho záchodku chodí, ale když jsem právě v té škole, nebo v noci, nebo když ji omylem přivřu do pokojíku, tak se mi vyčůrá nebo vykaká za dveře. Už se mi to stává, i když se večer třeba díváme na TV, nebo ráno když snídám. Už nevím, co mám dělat. Stelivo má čisté. Koberec jsem už umývala čističem na koberce a okenou, ale žádná změna. Když jsem ji měla první dva týdny, tak mi dělala něco podobného, ale to na postel, kterou nepoužívám. Pak mi to přestala dělat a najednou zase. Co mám dělat?
Děkuji.
V. Ř.

Dobrý den,
bohužel takto na dálku nevím, proč to Vaše kočička dělá. Možná jí vadí omezený prostor nebo samota – jestli je to možné, nechte ji pohybovat po celém bytě a přidejte ještě další jeden nebo dva záchodky na různá místa. Ale je možné, že má jen špatně umístěný záchod – měl by být dost daleko od misek s jídlem a od pelíšku, kde spí. Pro jistotu bych přidala jeden záchod i do pokoje, kde se převážně zdržuje.
Kdyby to nepomohlo, bylo by dobré nechat kočičce vyšetřit moč – je možné, že má v močovém měchýři drobné krystalky a písek, které jí způsobují bolest a podráždění, britské kočky na to trpívají často.
Podrobně o kočičí nečistotnosti pojednává knížka „Babo, raď! Když kočka ignoruje záchod“ – mohu poslat.
S pozdravem
Hana Žertová