Nejlepší obrana je útok

Dobrý den paní doktorko,
potřebovala bych poradit se svým dvouletým jorkšírským teriérem (samec Angie). Jeho problém spočívá v tom, že asi před půl rokem začal být agresivní na psy, které nezná. Tento problém začal, když ho napadl bezdůvodně pes, kterého znal od štěněte. Pes, který ho napadl, je dost dominantní a bez důvodu a varování ho chytl za hřbet a začal ho hryzat. Můj pes kvičel a byl půl dne v šoku. Za cca 14 dní začal bezdůvodně vyjíždět na cizí psy, předtím byl s každým kamarád a žádná agrese se u něj neobjevovala. S agresí se dostavil problém i se štěkáním. Štěká, když slyší štěkat psy v televizi, venku, nebo když vidí druhého psa. Jelikož jsem 10 let byla aktivní členkou kynologie, tak jsem zkoušela různé metody. Povely „fuj“, odvrácení jeho pozornosti pamlskem, hračkou, hrou, ale bez úspěchu. Pak jsem vyzkoušela antistresový obojek, pamlsek Calming, též bez úspěchu. Pokud se potká se psem, kterého zná, je úplně v pohodě, hraje se i se samcem, žádné známky agrese či dominance u něj nejsou. Jeho kamarád je i RTW. Je venčen 4-5x denně, večer větší procházka cca 1 hod., kde volně běhá po louce, aportujeme klacky či míčky. O vikendech děláme procházky i 10 km. Hodně času tráví se mnou, když to jde (výlety, návštěvy u známých, návštěva restaurace, atd.). Od malinka jsem ho socializovala, myslím, že jiný problém nemá, jen tento.
Už uvažuji o koupi výcvikového či antištěkacího obojku.
Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak dál postupovat.
Děkuji předem za odpověď.

S pozdravem M. N. a Angie

Dobrý den, paní N,
podle toho, kdy Váš Angie s takovýmto chováním začal, to vypadá na agresi ze strachu. Tam nepomůže výcvikový ani antištěkací obojek – tím by se jen prohloubil jeho strach ze psů. Bude to chtít trochu zapracovat na Vašem vzájemném postavení, abyste se stala zcela nezpochybnitelnou a neohroženou šéfkou Vaší společné smečky, která nebezpečné situace řeší sama a pejsek se tak může stáhnout za Vaše paty a být v klidu. Zřejmě to bude chtít i cílené cvičení s nějakým cizím pejskem, aby ho tolik nerozčilovali. Tohle všechno se nedá napsat do mailu.
Zkuste se podívat do rubriky Dotazy – možná by se něco hodilo na Váš případ. Také bych Vám doporučila přečíst si knížečku o řešení nejrůznějších strachů psů Babo – raď! Když se pes třese strachy, tam jsou desenzitizační metody poměrně podrobně popsány.
Pokud Vám to nepůjde podle „návodů“, bude lepší se sejít Vašem prostředí a zkusit, co na Angieho nejvíce platí. Ráda přijedu.
S pozdravem
Hana Žertová