Nezvladatelná agrese

Dobrý den paní doktorko,
dnes jsem náhodou narazila na Vaši emailovou adresu při hledání v psích poradnách ohledně agresivity mého psa a ráda bych Vás požádala o pomoc.
Mám doma pejska z útulku – křížence, kterého jsem si přibrala ke svému maltézáčkovi. Je to asi 6 měsíců. Kříženec má podle veterináře asi 4-6 let. Zpočátku se nesnášeli, teď se většinou ignorují. Když se porvou, chytím každého za kůži na krku a počkám, až se zklidní.
Problémy nastanou ale venku. Útulkáček Sam je hodně aktivní, podle mne bude kříženec nějakého loveckého psa. Jak vidí srnku nebo zajíce – je k neudržení. Naučil se chodit na vodítku i s náhubkem, hygiena na jedničku, poslušnost nic moc, což je samo moje chyba. Trápí mne ale jeho agresivita: 1) Vůči některým psům – některých si ani nevšimne, některé by roztrhal, kdybych ho nedržela a kdyby neměl náhubek. 2) Vůči starším mužům – nevadí mu ženy, nebo třeba můj kamarád nebo mamčin manžel. Začne se škubat na vodítku, snaží se vysmeknout z obojku, štěká, vrčí, cení zuby, útočí…, mám co dělat, abych ho udržela – a to má jen 12 kg. 3) Nejhorší ale je agresivita vůči dětem. Sestra má 2leté dítě, brácha 4leté. Nesmím už ani chodit na rodinné oslavy – Sam musí mít náhubek a i tak po dětech skáče, kouše, vrčí, útočí. Tresty ani vysvětlování nepomůže. Nevím, jak se k němu mám chovat. Když je v afektu, pokouše klidně i mne, když se ho snažím zkrotit. Prosím Vás, existuje nějaká rada? Byli jsme na cvičáku a pak jsme taky dojížděli do psí školy v Ostravě, ale vyhodili nás, protože neumí ani základní povely. Prý mám přijít, až ho to naučím. Pomoc s výchovou jsem ale hledala u nich.Chtěla bych vyzkoušet i Bachovu květovou esenci, teprve dnes jsem ji objevila.
Předem moc děkuji za pomoc, radu.
R.C.

Dobrý den,
je mi líto, ale s takovouto agresí si neporadíme po mailu. Chtělo by to systematické cvičení se psem nejprve v klidu, kde žádné averzivní podněty nejsou, a pak pomaličku v náročnějším prostředí. Rozhodně doporučuji nejprve nácvik základní ovladatelnosti někde venku v oploceném prostoru (sad, zahrada, dvůr), a bez druhého psa. Cvičte „nalačno“, aby měl pes chuť zasloužit si pamlsky.
Pokud jde o agresi vůči jiným psům, podívejte se do rubriky Dotazy, je tam pár takových případů, snad Vás trochu nasměrují.
Pokud jde o agresi k lidem, vidím to jedině na osobní setkání. Co se týče dětí při rodinných oslavách a návštěvách, doporučuji držet psa v přepravním boxu, aby měl svou jistotu a pohodlí a aby se nemohl připlést mezi hosty, zvláště děti.
O zacházení se psem v domácnosti s dětmi existuje velmi užitečná knížečka Modrý pes kolektivu zahraničních autorů. Ráda pošlu na dobírku nebo proti převodu peněz na účet. Kniha stojí 120 korun, běžné poštovné 24 korun, dobírka 77 korun.
Bachovy květové esence mohou pomoci zmírnit vznětlivost psa, nenahradí však výchovu.
S pozdravem
Hana Žertová