Noční mňoukání

Dobrý den,
chtěla jsem Vás poprosit o pomoc nebo radu s mým kocourem Charliem. Charlie je thajská kočka, jsou mu 2 roky a 4 měsíce a je vykastrovaný. Ve všem je zlatej, jediné, co ho nemohu odnaučit, je jeho mňoukání. Mám ho od 3 měsíců a už od začátku jsem ho nepouštěla na noc do ložnice. A pořád ho nemohu odnaučit, aby nemňoukal. Chápu, že nechce být sám, a proto mě zřejmě volá, ale slyšela jsem, že se to už hodně koček odnaučilo, jen nevím jak na to. Časově je to různé, ale zhruba tak od 6 od rána mňouká a vydrží to dost dlouho. Pokud znáte způsob, jak ho přes noc odnaučit mňoukat, budu Vám vděčná, když mi poradíte.
Mockrát děkuji.
V. P.

Dobrý den, paní P.,
thajské kočky jsou podobně jako siamky hodně „upovídané“ a hodně společenské. Navíc šestá hodina ranní (v létě už to bývá po čtvrté) je dobou, kdy jsou kočky nejvíce aktivní – jsou to lovci šera. Takže odnaučit kocoura v této době mňoukat a domáhat se nějaké „akce“, to nebude jednoduché.
Zkuste mu připravit nějaké plnicí hračky (míčky s otvory) s granulemi, schovejte mu jídlo a pamlsky pod list papíru či novin, pod starý látkový ubrousek, pod kelímek od jogurtu, který prodírkujete, aby vůně jídla byla přes jeho stěny dobře cítit, do malých mističek na nejrůznější místa na nábytku, a pokaždé je měňte, aby musel kocourek vydatně pátrat a pracovat, než se nasnídá. Jestli nebydlíte vysoko, dejte na balkon krmítko pro ptáky a kocourkovi udělejte u okna pozorovatelnu. Popřípadě si pořiďte ještěrku v dobře zabezpečeném teráriu – malí plazi bývají pro kočky hodně atraktivní, protože se hýbou jen občas, zato ale rychle, a kočky vydrží na ten pohyb čekat i hodiny. Dobrá je i fontánka na vodu – můžete nad ni připevnit „šibeničku“ s malým lehkým míčkem, který voda občas nadzvedne. Prostě ráno musí mít kocour co dělat.
Jestli ovšem prahne především po společnosti, bylo by nejlepší pořídit mu kočičího kamaráda nebo kamarádku. Má to ale pár rizik: Nemusí si padnout do oka (ale thajské kočky bývají hodně tolerantní), budou dělat společným dováděním rámus, takže Vás stejně vzbudí, popřípadě budou řvát obě.
Nabízí se ještě jeden pokus o řešení: Jestli má kocourek respekt z vysavače, fénu nebo syčení spreje, zkuste v okamžiku, kdy začne mňoukat, vyloudit takovýto nepříjemný zvuk. Když budete pár dnů důsledná, mělo by to zabrat – alespoň se s mňoukáním přestěhuje dál od dveří.
S pozdravem
Hana Žertová