Dobrý den,
máme rok a půl starého vlčáka a máme s ním velký problém. Když jsme sním venku nebo na dvoře, tak je úplně v pohodě, je strašně učenlivý, baví ho výcvik, denně se s ním chodí minimálně na dvě hodiny ven. Ale jakmile zůstane na dvoře sám, tak je problém: Utíká, přelézá ploty, škube je. Už má vylomené oba špičáky, strhané drápy na zadních nohách, rozbitou hlavu. Nepomáhá ani potrestat. Otec ho potrestá, zavře dveře a pes znovu visí na plotě. V létě se mu podařilo přelézt branku a rozškubl si břicho – sám se vykastroval. Po operaci nám veterinářka řekla, že by se měl uklidnit. Psa jsme dovezli ještě pod narkózou, a jak se zbudil, už skákal zase. Hojilo se mu to dva měsíce, protože jsme ho nedokázali udržet v klidu. Třikrát mu to sešívali, protože jak skákal, tak se mu to vždy rozjelo. Dokáže skákat i hodinu v kuse na plot. Potom se nemůže ani nadechnout a vypadá to, jako kdyby měl dostat infarkt. Veterináři nám řekli, že tohle ještě nezažili, každý nad ním kroutí hlavou. Celý dvůr jsme zabezpečili, aby se nemohl dostat na ulic, protože je na lidi strašně agresivní. Tomu psovi vůbec nevadí, že mu teče krev nebo že má zadní nohy úplně dodělané. Už si nevíme rady, taky nám hodně lidí řeklo, že v tomto případě psa museli nechat utratit. Otec už nad tím uvažuje, taky proto, že je to opravdu strašné. Každé ráno vyjdu na dvůr a vypadá to tam jak po jatkách, všude krev. Dnes visel na kari síti za zuby, rozškubal pletivo – je to strašné… Ale nechci ho utratit, tak se obracím na váš názor na vaši radu. Prosím o odpověď, spěchá.
M. Ř.
Dobrý den, paní Ř.,
důležité je zjistit, proč se Váš pes stále snaží utíkat a ničit ploty. Podle jeho urputného chování se domnívám, že může jít o tři možnosti: Buď se pes snaží utéci za něčím velmi lákavým, nebo se sám na dvoře něčeho hrozně bojí, nebo jde o nutkavé chování.
Vzhledem k tomu, že problém trvá už hodně dlouho (podle Vašeho dopisu nejméně od léta), nebude řešení snadné a ke stanovení přesné diagnózy a léčebného postupu bych potřebovala psa vyšetřit, vidět jeho chování a znát další souvislosti.
Pokud jde o první možnost – zjistěte, kam pes chodí a co dělá, když se mu podaří utéci. Dopřejte mu to, co hledá, vrchovatou měrou, ať nemá důvod utíkat. Podívejte se na článek o psích útěkářích, třeba tam najdete více inspirace.
Jde-li o strach z prostředí, zkuste ho umístit jinam – pořiďte mu kotec s hladkými kovovými mřížemi, pusťte ho do domu, do stodoly, do kůlny. Prostě někam, kde se bude cítit dobře a v bezpečí. A samozřejmě je potřeba mu zabránit v přístupu k plotům, které tak ničí a zraňuje se o ně. Když nebude volně běhat po dvoře, musíte s ním pak častěji na procházku – takhle mladý pes by měl chodit ven důkladně se proběhnout zhruba 4x denně. Procházky nemusejí být dlouhé, ale intenzivní. Po vykonání potřeby byste s ním měli cvičit a hrát si, aby se unavil a doma pak odpočíval. Kupte mu gumovou hračku Kong, do které se dá naplnit krmivo. Naučte ho s hračkou zacházet nejprve tak, že mu tam nasypete pár granulí. Když pochopí, že má jídlo z hračky vysypat, přidejte ke granulím trochu vařeného masa nebo konzervy, aby tam náplň pořádně držela. Nakonec můžete směs utěsnit sušenými střívky nebo psími suchary, přidat i zeleninu, popř. tvaroh, jestli to má pes rád. Takto naplněný Kong by mu měl vydržet zhruba 1/2 hodiny. Kupte mu také velkou sušenou hovězí kost se šlachami (ve Zverimexu), ta bývá pro velké mladé psy také atraktivní – ale samozřejmě pokud nemá bolavé zuby. Účelem těchto hraček je psa důkladně zaměstnat, aby se nenudil, když je chvíli sám.
Jde-li o nutkavé chování, tedy jednání pod vlivem nějaké chorobné představy, těžko se to léčí a je potřeba nasadit silné léky. Ty však bez vyšetření psa a bez stanovení diagnózy předepsat nemohu.
Věřím, že změnou prostředí, přidáním hraček a procházek se pes uklidní. Rozhodně mu nedávejte další příležitost zraňovat se o ploty!
S pozdravem
Hana Žertová