Pejsek se pomočí, když mu nevyhovíme

Dobrý den, paní Žertová,
posílám Vám dotazník s naším problémem – náš čtyřměsíční maďarský ohař Bady nám pomočuje byt, když mu nevyhovíme (nedáme mu naše jídlo, nevěnujeme se mu, když on zrovna chce). Pomočí hlavně chodbu, ostatní místnosti pomočuje méně. Močí i přede mnou. Má stažené uši i ocas dozadu a dívá se při tom na mě. Původně jsem ho za to trestala – dostal přes zadek. Pak jsem vyčetla, že se trestat nemá (to praktikujeme 1 měsíc), tak mu jen, když ho při tom načapu, řeknu klidným hlasem fuj, odvedu ho klidně za obojek do jiné místnosti a chodbu uklidím. Pak ho na chodbě zavřu a chvíli si ho nevšímáme. Pes pak kňučí u dveří. Problém se opakuje několikrát denně.
Předem Vám moc děkuji za odpověď.
V. B.

Dobrý den, paní B.,
podle toho, co jste uvedla v dotazníku, to vypadá, že Bady močí, když cítí nějakou křivdu, nejistotu, zklamání. Může však jít jen o přirozenou potřebu. Zaměřila bych se tedy na dvě věci:
1. Zlepšit komunikaci a brát v potaz Badyho přirozené potřeby.
2. Když ho připravujete o něco příjemného, musíte to dělat tak, aby z toho měl požitek ještě příjemnější.

Ad 1) Bady by měl mít doma svůj pohodlný pelíšek nebo několik pelíšků v různých místnostech, aby mohl být s Vámi. Ale neberte ho na sedačku ani do postele, ať si je později nenárokuje – tato místa mu znepříjemněte (když tam nesedíte, dejte nahoru krabice, židle apod., nebo tam hoďte prázdnou plechovku od piva s pár drobnými mincemi přesně ve chvíli, kdy se Bady chystá hupnout nahoru), nedovolte mu vůbec na ně pomyslet. Ovšem když leží na svém pelíšku, často se na něj podívejte a uznale potichu a s úsměvem pochvalte (tak, aby nevstal, aby jen věděl, že takto je hodný).
Při každé fyzické aktivitě (hra, cvičení) se zrychlí metabolismus a štěně se musí vymočit. Takže venčete vždy hned po vyspání a okamžitě po hře nebo cvičení (i krátkém), a do 15 minut po jídle či napití. V chodbě, kde nejčastěji dochází k „prohřeškům“, prostřete savou podložku pro štěňata – v bytě vždy musí být místo, kde se pes může vyprázdnit, když s ním nestihnete jít včas ven.
Píšete, že pejska netrestáte, ale i slovo FUJ a následné zavření za dveře je přece trestem! Když se stane „nehoda“, nechte to docela bez povšimnutí (zvlášť když se trefí na podložku), ale vezměte pejska ven, třeba ještě něco vytvoří. Možná močení následuje po hře a vydatnějším pohybu, možná je opravdu následkem frustrace  – v žádném případě to ale pejsek nedělá naschvál, prostě to cítí jako potřebu.

Ad 2) A tím se dostáváme k tomu, aby Bady nevnímal Vaše zákazy a omezení jako křivdu, ze které je nešťastný: Vždycky než jdete sami ke stolu jíst, vezměte Badyho ven a pak pro něj naplňte Kong, kam mu dáte trochu jeho granulí, ale taky něco málo z dobrot, které máte Vy a které Bady cítí a chce je ochutnat. Dejte mu je např. k pelíšku do chodby a dveře nezavírejte, jen dejte mezi ně nějakou přepážku, nejlépe mřížku. Měl by zůstat v kontaktu a vidět na Vás, ale zabráníte mu tak loudit u stolu. Po jídle mu zase Kong seberte a umyjte, ať je mu vzácný a těší se na něj. Podobně mu můžete dát hračku i zábranu do dveří v době, kdy si přivedete hosty nebo kamarády pro děti. Prostě vždy předem vyvenčit a pak hračku s dobrotami, aby se mu vyplatilo poslouchat a být chvilku v klidu.
Kdyby se nedařilo, dejte vědět, ráda přijedu a dáme hlavy dohromady na „místě činu“.
S pozdravem
Hana Žertová