Proč čurá doma!?

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť: Máme doma 4mesačnu sučku labradora, ktorá žila s nami v byte asi do 3,5 mesiaca. Kedže je pri bytovke pozemok, postavili sme jej volieru a väčšinu dňa je vo voliere alebo vonku v záhrade. Na noc však je stále s nami dnu. V pondelok ráno sme sa zobudili ale do začúraného a okakaného bytu! Skoro som z infarktovala (10 mláčiek a hovienok no ani neviem koľko). Zašli sme k veterinárovi a ten nám dal lieky, pretože naša sučka mala zápal. Problém je v tom, že od pondelka ako začúrala byt, sa prestsala úplne pýtať von. Lieky ešte berie do nedele. Každu noc mi očúra celý byt a neviem, či je to ešte po tej chorobe, ale dosť ma to hnevá, lebo sa krásne a rýchlo naučila chodiť von. Máme k tomu doma ešte dve malé deti, tak z hladiska hygieny. Prosím poradte, čo mám robiť, lebo už ráno stávam zo strachom, čo v byte nájdem.
Dakujem velmi pekne za odpoved
S pozdravom Š.

Dobrý den,
jestli má fenka zánět močových cest a k tomu ještě zřejmě i zažívací problémy, samozřejmě si neumí poradit jinak, než že se vyprázdní. Omezte ji pobyt v noci na jednu místnost, např. kuchyni, předsíň, kde její loužičky nenadělají mnoho škody, a prostřete jí tam savou plínku pro štěňata, do rohu nebo do štěněcího záchodku (ale dostatečně velkého). Hlavně se na ni nezlobte a netrestejte ji, ona vůbec neví za co. Jestli už se zdravotní problém upravil, budete ji muset znovu učit držet nějakou dobu moč a trus, jako když byla maličká. To znamená venčit ji tak často, jak potřebuje – předejít tomu, aby to udělala doma.
Jak často ji venčíte, když je venku ve voliéře? Je to zhruba po dvou třech hodinách? Nebo ji tam necháte zavřenou a musí močit a kálet tam? To by také mohl byt důvod její nečistotnosti doma – ona si možná venku říkala kňučením a škrábáním o vyvenčení, ale vy jste ji ven nevzali. Nezbylo jí tedy nic jiného, než to udělat ve voliéře, tedy v jejím domácím prostředí. Nyní nerozlišuje, zda je ve voliéře nebo doma, prostě čurá, kdykoli potřebuje – tak jste ji to ve voliéře naučili. Přečtěte si článeček o výchově štěněte k čistotnosti, snad tam najdete něco inspirujícího.
Vzhledem k tomu, ze fenčin pobyt venku byl zřejmě i příčinou jejího onemocnění, moc se přimlouvám za to, abyste ji nechali v bytě. Labradoři jsou velmi společenští psi a sami v kotci velice strádají. A jak to budete řešit v zimě? Nechat psa celý den venku na mrazu a na noc ho vzít do vyhřátého bytu, to není možné, hned by vám onemocněla. Kotec bych jí nechala pro případ, že máte např. na zahradě návštěvu, která se psu bojí apod. Jinak by měla být s vámi – přece i vy jste si ji pořídili jako společníka k sobe i k dětem, a ne jako hlídače – labradoři nehlídají.
Kdyby časté močení a kálení přetrvávalo, konzultujte to s vaším veterinářem.
S pozdravem
Hana Žertová