Štěně při hře kouše

Dobrý den,
obracíme se na Vás s prosbou o radu. Máme doma dvouměsíční štěně středoasijského pasteveckého psa, fenku. Je čistotná, reaguje na jméno, lehčí povely (sedni a čekej). Bohužel na nějaké podněty, kdy si třeba nechceme s ní hrát, když je rozdováděná a kouše, tak začíná být agresivní, vrčí a utočí na nás. Nevíme, zda je to předčasné, jestli to pořád bere jako hru, ale nevíme, jak v takové situaci reagovat a nedovolit jí to. Zatím asi nezná respekt a chce být vůdcem. Děkuji za radu.
TV

Dobrý den,
u Vaší fenečky jde zřejmě zatím jen o hru, ne o snahu být vůdcem. Zdá se mi, že jste ji odebrali od chovatele příliš brzy, dříve, než si stačila vštípit tzv. útlum kousání při hře s matkou a ostatními štěňaty. Berte ji co nejvíce mezi jiná štěňata i dospělé dobře socializované psy, aby si dobře osvojila šetrný způsob hry. Vy si s ní hrajte vždy jen s pomoci nějaké hračky, nesmi vůbec vzít do zubů Vaší ruku či nohu, ani oblečení. Když to zkusí, okamžitě krátce, ale hrozně zaječte, jako by Vás to moc bolelo, a hned jí nabídněte něco jiného ke kousání. Kdyby na Vás dorážela poté, co chcete hru ukončit, ihned se otočte zády, a když to nepomůže, odejděte pryč a zavřete za sebou na chviličku dveře. Nenapomínejte, nesahejte na ni – to by brala jako pokračování hry.
Pokud budou problémy přetrvávat, zvažte, zda jste připraveni fenku takto tvrdého plemene zvládat, až bude dospělá. Raději pro ni najděte dobrý náhradní domov včas, dokud bude ještě stěně, snadno si zvykne a její chování bude zvládnutelné bez vážného nebezpečí.
Na své webové stránce jsem odpovídala na podobný dotaz týkající se starší fenečky – možná Vás to také trochu inspiruje.
S pozdravem
Hana Žertová

Dobrý den,
máme respekt z budoucí velikosti a síly, vůbec z této rasy, ale doufáme a máme takovou zkušenost, že když se vychovává s láskou a každodenní péčí, tak bychom to měli zvládnout.Pokud ne, bude to naše prohra, ne její. Nevíme, jestli děláme dobře, vybrali jsme z jejich hraček suk ke kousání a tím ji lehce při kousání do oděvu a nohou plácneme po čumáčku nebo zadečku a zatím zdá se to funguje. Musí se jí to stále opakovat, ale reaguje na to. Nevíme, jak dlouho to vydrží, ale je to asi jako u dětí, stále vše opakovat, učit a mít trpělivost. U nás může být jediný problém, abychom to s láskou k ní nepřehnali, protože milujeme psy.
Děkujeme za Váš email.
S pozdravem
TV