Kočičí šikana

Dobrý den paní doktorko,
obracíme se na Vás s prosbou o radu, jakým způsobem postupovat u problematického kocoura. Je to dvouletý kastrát mainské mývalí kočky Ozzy. Pořídili jsme ho jako kamaráda starší kočce domácí (v současnosti 18 let). S postupem času jak rostl, tak přibývaly problémy s jeho chováním vůči starší kočce. Jednoduše řečeno ji šikanuje. Ne fyzicky, ale tím, že si před ní lehne a nepustí ji k misce s granulemi, na záchod, zatarasí ji v chodbě apod. Problém se trochu zmírnil po jeho kastraci. Vyplněný dotazník zasíláme v příloze. Děkujeme za Váš čas. Budeme se těšit na Vaši odpověď.
Děkuji, J.

Dobrý den,
obávám se, že zde toho mnoho nezmůžeme. Ozzy se chová jako hodně sebevědomý kocour, který si je jistý, že druhou kočku má docela podrobenou. Kdyby jeho kamarádka byla mladší, určitě by její reakce byly živější a situace by se vyvíjela různě – buď by se ohradila a asi by se porvali, nebo by utekla a on by ji asi s patřičným hrůzostrašným řevem pronásledoval. Venku žijící kocouři to dělají běžně. Určitě občas slyšíte zvenku jejich vyhrůžky a pak jekot, když se do sebe s někým pustí. Kocouři totiž nebývají žádní kavalíři a klidně zpráskají i kočky-samice včetně svých milenek. Kastrace takovéto chování hodně omezí, ale je-li kocour povahou sebevědomý a druhá kočička stará a mnohem menší, má stále snahu ukazovat, kdo má doma navrch.
Pokud je to jen trochu možné, dopřejte staré kočce alespoň část dne klid a oddělte od ní kocoura, buď docela, nebo nějakou mříží ve dveřích. Měli by mít v době rozdělení oba přístup k záchodkům i k vodě, popřípadě k jídlu, a k nějaké skrýši a místečku na spaní. S kocourem si dál co nejvíc hrajte, ale tak, aby se mu vyplácelo být hodný. Začněte tedy hru ve chvíli, kdy si druhé kočky vůbec nevšímá. Jakýkoli náznak šikany bych „potrestala“ tím, že ho zavřete na chvíli do předsíně nebo do pokoje, kde bude docela sám (stačí pár minut). Myslím, že tohle chování také dost pramení z nudy a touhy vyprovokovat nějakou akci. Což se mu daří – jakmile ho uvidíte, běžíte zasáhnout a něco se děje. Zkuste ho popadnout v klidu a beze slova a jen ho vystrčit za dveře. Za chvíli ho pusťte a po očku ho sledujte. Kdyby to zkusil znovu, okamžitě s ním za dveře. Ale tiše, bez napomínání a vyčítání. Naopak když si nebude kočičky všímat, všímejte si Vy jeho. Připadá mi, že se před Vámi tak trochu předvádí a když ho takhle převezete, jeho šikana odezní. Měli byste ale pro jistotu někdy zkusit nenápadně zůstat doma nebo instalovat kameru do jejich pokoje a prověřit, zda kočku nešikanuje přes den, když jsou sami. To by pak bylo potřeba je trvale rozdělit, aby kočička netrpěla neustálým stresem.
S pozdravem
Hana Žertová