Nahlíží do oken

Dobrý den,
na Vánoce jsme dostali dvouletou fenku akita inu. Rychle si na nás zvykla, je přítulná, hodná, až na to, že chce být pořád v naší blízkosti. Máme rodinný domek přízemní, tak nás vidí okny a dívá se třeba hodiny, až ji pustíme dovnitř a pak chce být uvnitř s námi pořád. Když ji nepustíme, rozškrábe dveře. Venku je jen s námi, nebo když jdeme pryč, tak je venku a hlídá. Ze začátku jsme si říkali, ať si na nás zvykne, ale pořád z ní lítají chlupy a jsou všude a dost. Manželka je už z těch chlupů na nervy. Jak ji můžeme udržet venku, aby tam byla rada? Ty její krásné hnědé oči, jak se dívají do okna, nevíme si rady. Pořád ji vyčesáváme a chlupy z ní lítají i tak. Máme ji rádi. Děkuji.

Dobrý den,
doporučuji fence pořídit útulnou boudu a popřipadě kotec, kam se bude moci schovat před slunkem a nepřízní počasí, aby měla venku veškeré pohodlí. Pak jí striktně zakažte přístup do domu. Nechte otevřené dveře do síně, ale hlídejte si práh – jakmile by jej chtěla překročit, drsně ji žeňte ven. Venku jí nechte nějaké atraktivní hračky, například velkou sušenou hovězí kost (k dostání ve větších Zverimexech) nebo hračku Kong, do které se naplní granule, maso nebo různé pamlsky. Prostě ať tam má nějakou zábavu. Občas vyjděte ven a pohrajte si s ni. Berte ji na vydatné procházky, aby přišla domů hodně unavená, a naučte ji odpočívat v její boudě nebo v kotci – chvíli tam buďte s ní, pak jí dejte hračku a střídavě ji nechávejte samotnou a buďte s ní venku, ale nevšímejte si jí, ať si vystačí sama bez Vás. Přes okna bych dala závěsy nebo žaluzie, aby Vás nemohla stále sledovat. Vypadá to krutě, ale jde o to nastavit jasná pravidla a dbát, aby je fenka dodržovala. Chce to hodně trpělivosti a důslednosti – nesmíte polevit a pustit ji do domu, jinak si to bude zase vynucovat.
Pokud by se Vám s cvičením nedařilo, objednejte se v mé poradně v Brně nebo v Praze (telefon 602 175 465), zkusíme to doladit, popřípadě vybrat nějaké léky alespoň na přírodní bázi, které by Vám postup ulehčily.
S pozdravem
Hana Žertová

Dobrý den, chtěl bych Vám poděkovat za radu, kterou jste nám dala ohledně naší fenky. Vaše rada zabrala, už se nedívá oknem dovnitř a ani se nedobývá dovnitř domku. Venku se zdá být spokojená. Děkuji.
Jestli se můžu ještě zeptat na žrádlo. Zdá se nám, že málo žere, ale už od začátku, co ji máme. Granule očuchá – podle návodu má sníst 380 g a ona sní tak polovinu. Zkoušeli jsme různé značky, někdy sni vice, jindy méně. Je nějaká úsporná, má 28 kg. Jaké granule jí máme koupit? Když jsme se zeptali bývalých majitelů, tak jí prý všechno. Děkuji a přeji krásný den.

Pokud kupujete kvalitní granule a fenka je čilá, veselá, má lesklou srst a není hubená, pak bych nic neměnila. Návody výrobců jsou jen orientační, vždy je třeba se řídit potřebami konkrétního psa. Vy jste ale měli trochu problém s dlouhým línáním. Jestli to přetrvává, obraťte se na Vašeho veterináře. Posoudí celkový stav fenky, udělá biochemický rozbor krve a zjistí, čeho se jí eventuálně nedostává, a doporučí Vám správné krmivo. Jestli jí nic nechybí a jen nemá chuť k jídlu, dá se povzbudit tím, že jí do granulí přimícháte trochu konzervy, vařeného masa s vývarem nebo strouhaného sýra.
S pozdravem
Hana Žertová