Malý strašpytel

Dobrý den,
máme čtyřletou fenku jorkšíra. Nebyla to nikdy hrdinka, ale v  poslední době se stává neuvěřitelně bázlivou. Za nebezpečné považuje plno zvuků. Zvuk sešívačky, zvuk dirkovačky na papír. V posledním týdnu přidala i zvuk převracení papírů, cinknutí příboru o talíř atd. Když byla malá, byla spíš zvědavá, a když něco neznala, ostražitě to pozorovala. Nyní se výrazně bojí. Klepe se, začne se olizovat.
Na druhé straně se  nebojí vysavače, se kterým bojuje. Ale to je její hra od štěněte. Je malá, váží asi 2 kila. Má období, kdy nechce jíst, a potom zase začne. Nechce jíst granule. Vařím jí maso a rýži nebo těstoviny. Samozřejmě, že ji nijak netrestáme. Je to typický mazlíček. Snažím se jí ty věci, kterých se bojí, ukázat, ale to nepomáhá, stále se třese. Tak ji musím něčím zabavit, aby na to zapomněla. Např. hodit jí míček. Ale to vydrží jen do okamžiku, než se zase něčeho lekne.
Děkuji za radu, případně za odkaz, kam se obrátit.
J. K.

Dobrý den, paní K.,
někteří psi jsou přecitlivělí k hluku. Těžko se to řeší cvičením, protože na tolik podnětů není možné provádět tzv. desenzitizaci, tedy vystavování pejska podnětu v malé míře a postupně přidávat. Zkuste Vaší fenečce doma nabídnout nějaké opravdu bezpečné místo, třeba v molitanové boudičce, v přepravní tašce nebo boxu. Ať má pocit, že se může kdykoli dobře schovat. Choďte co nejčastěji ven, na místa kde je spokojená, a snažte si tam s ní hodně hrát. To házení míčku doma je fajn, ještě bych přidala nějakou zajímavou hračku, třeba Kong nebo míček naplněný dobrotami.
Střídavá chuť k jídlu i ten úporný strach se dají řešit s pomocí některých léků nebo alespoň doplňků stravy, které pozitivně ovlivňují náladu. Dobrou zkušenost mám například s přípravkem Serene-Um nebo s S.O.S. bonbony. Pokud bude problém Vaší fenky tak závažný, že zmíněné přípravky spolu s úpravou prostředí a cvičením nebudou mít valný efekt, objednejte se prosím k důkladnějšímu vyšetření v mé poradně.
S pozdravem
Hana Žertová