Štěkot ruší sousedy

Dobrý den,
měla bych na Vás dotaz ohledně štěkání pejska. Mám 4 měsíční fenečku maltézáčka, kterou budu mít 12. 5. doma dva měsíce. Do včerejšího dne jsem se domnívala, že vše je v pořádku, když nejsem doma a chodím do zaměstnání. Včera jsem však potkala sousedku, která mi sdělila, že když nejsem doma, tak fenečka štěká a lidé si stěžují (což chápu, že se jim to nelíbí) a prý vydrží v kuse štěkat 2-3 hodiny. Když odcházím, nechávám jí tam míček s pamlsky, se kterým si ráda hraje a ještě jí dám nějakou dobrotu když zavírám dveře. Jak jsem měla možnost se dnes ráno přesvědčit, doopravdy jsem ji slyšela štěkat. Nevím si s tím rady, co udělat, aby se to odnaučila.
Dívala jsem se na elektronickou jednotku proti štěkání v uzavřené místnosti a také na obojek proti štěkotu se sprejem – nemáte s tím nějakou zkušenost?
Pokud jsem s ní doma, je hodná, vůbec neštěká a je v klidu. Nevím, jak ji štěkání odnaučit a hlavně, aby byl klid a sousedy to nerušilo. Ke všemu bydlím v garsonce ve 4. Patře, takže se štěkot ještě docela dost rozléhá a prý je slyšet až do 7. patra. Je mi to nepříjemné vůči pejskovi a sousedům.
Předem děkuji za jakoukoli radu
S přáním hezkého dne
P. K.

Dobrý den,
pro čtyřměsíční psí miminko jsou elektronické i sprejové protištěkací prostředky příliš drastické. Ale ani pro dospělé psy je nedoporučuji v případě, že štěkají ze strachu, protože pak pes velice trpí. Naučte Vaši fenečku snášet samotu postupným pomalým a trpělivým cvičením. Samotnou ji nechávejte, vždy když je dobře vyběhaná, najezená a leží si v pelíšku, nejlépe zaměstnaná nějakou zajímavou hračkou. Nejprve zůstávejte  v bytě a jen přejděte do jiné místnosti, pak zkoušejte zavírat dveře mezi sebou a fenečkou, a až když tohle snáší v naprostém klidu a bez protestů, můžete začít odcházet z bytu – nejprve na pár vteřin a pomalu dobu prodlužovat. Takhle malé štěně by nemělo být doma samo déle než 2-3 hodiny. Pokud to nemůžete zajistit, požádejte o pomoc další členy rodiny nebo přátele. Když se strach ze samoty rozvine, velice těžko se řeší. Pamatujte na to, že fenku nemůžete nechat doma déle, než jste ji naučila. Ale u štěněte jde většinou učení rychle, takže ty 3 hodiny jsou reálné poměrně brzy.
S pozdravem
Hana Žertová