Dobrý den,
dostali jsme na Vás kontakt od našeho veterináře, se kterým jsme byli konzultovat problémy s chováním našeho pejska. Máme doma 14měsíčního boloňského psíka, je to náš druhý pes, ale jiná rasa. Když byl pejsek jakžtakž vychovaný k hygieně a rodinnému soužití, začaly problémy. Nejzávažnější je noční močení na podlahu – má několik oblíbených míst a nepomáhá ani to, že s ním jdeme večer před spánkem v cca 23 h ještě ven a ráno už stojí po 5. h u dveří a štěká, stejně každou noc se na některém místě vymočí.
Druhý problém – několik týdnů rostoucí agresivita vůči nám jako majitelům při jakémkoliv zásahu do jeho „teritoria“ – např. když chci utřít prach na jeho křesle, když si chceme obout papuče, u kterých leží, atd.
Tak se na Vás obracíme s prosbou o radu, eventuálně další postup při jeho převýchově.
Děkujeme, Š.
Dobrý den,
díky za důvěru – zkusíme něco na dálku a když to nepůjde, bude lepší, kdybyste přijeli i s Vaším lumpíkem za mnou do Brna, abychom vyzkoušeli, co na něj platí.
U toho nočního čůrání nevím, zda jde už o značkování (psi malých plemen to dělají často) nebo o normální vykonání potřeby. Jestli jen nevydrží do rána (je to možné, protože malí mladí psi mají velice rychlý metaboliosmus, zvláště pokud neprospí celou noc a trochu šmejdí), bude to chtít nařídit budíka zhruba na dobu, kdy chodí čůrat, nebo alespoň předpokládáte, že tu loužičku dělá. Takže např. ve 2 hodiny vstanete, vezmete psíka krátce ven, dohlédnete, aby se opravdu vyčůral a znovu (bez hraní a velkého bavení) si jdete lehnout. Každý den posunete budík o 10 minut dál… Pokud je to ale značkování (svislé plochy, hrany), bude to horší. Zkuste na ta místa dát jeho hračky, nasypat kolem granule, položit misku s vodou, nebo je znepříjemnit např. ostrou rohožkou. Zároveň bych pejskovi trochu omezila prostor, je-li to možné. Ještě mne napadá jeden důvod toho čůrání, a to že by byl rád s Vámi, když jste spolu celý den. Je mu úzko a možná se sám bojí. Zkuste si ho přes den méně všímat doma a víc s ním pracovat venku, a nechávejte ho i přes den vždy chvilku samotného na místě, kde pak v noci spí.
Té agresi je nejlepší předcházet – na místečku na něj nesahat a vždy když něco chcete v blízkosti jeho místa dělat, raději psíka zavolat. Stejně tak s těmi papučemi – zavolejte, dejte mu kousíček piškotku nebo sýra a papuče si v klidu vezměte. Na druhou stranu se nerozpakujte zakázat mu ležet na Vašich papučích nebo určitých místech, a to velmi rozhodně. Vy musíte určovat pravidla a držet ho mezi mantinely. Ale musí Vám rozumět. Takže krátký rázný zákaz a hned pokyn, co má tedy dělat, aby byl ve Vašich očích hodný kluk. A pak pěkně chvalte. Stejně venku, když něco sebere – nejlíp ještě než to vezme do huby, zakázat a hned nabídnout něco dobrejšího.
Tak úkolů máte dost, doufám, že se aspoň trochu bude dařit. Když tak napište, domluvíme termín schůzky…
Zdravím.
Hana Žertová