Pes z útulku se snaží být dominantní

Dobrý den, na internetových stránkách jsem při čtení o problémovém chování psů narazila na tuto adresu.
Mám doma pejska z útulku, je starý asi rok a půl a je to kříženec labradora nejspíš s nějakým ohařem nebo loveckým psem. Jeho foto Vám zasílám v příloze.
Teď jsem ale u něj narazila na problém – snaží se být dominantní vůči ostatním členům rodiny. Zatím nikoho nekousl, ale vrčí a cení zuby, když nemá důvod. Třeba když si k němu sedne někdo na místo a chce ho pohladit. Zatím to dělá jen u chlapů, myslím si, že s nima nemá dobré zkušenosti z dřívějška. Někdo mi poradil, že se takto přestane projevovat, když ho nechám vykastrovat. Prosím, jaký je Váš názor?
Děkuji za Váš čas a za Vaši odpověď.

Dobrý den,
píšete, že pes vrčí a cení zuby, když k tomu nemá důvod. Ale to, že mu někdo sedne na pelíšek a chce ho pohladit (zvlášť je-li to chlap), je pádným důvodem k pocitu ohrožení. A vždy, když se pes cítí být ohrožen, je pravděpodobné, že zareaguje agresivně. Vypadá to tedy spíše na strach než na snahu o dominanci. A strach se nevyléčí kastrací. Zkuste s ním zacházet tak, abyste byli vždy „čitelní“, aby vždy přesně věděl, co od něho chcete. Vždy dejte jasný povel, který zná (nebo který ho formou hry a s pomocí pamlsků a hraček naučíte) a po jeho provedení psa chvalte a radujte se s ním, jak je úžasný. Nežádoucí chování jen velmi krátce okřikněte (NE) a hned zas psovi řekněte, co by měl správně dělat. Nehlaďte ho a nemazlete se „jen tak“, Vaše přízeň by měla být pro něho odměna za provedenou práci. Kdykoli od něho něco chcete, přivolejte ho k sobě, nikdy se ho nesnažte vytáhnout z pelechu. Nepouštějte ho do své postele a na pohovky, aby tato místa nepovažoval za svoje. Nenechávejte nikde ležet jídlo ani věci, o které hodně stojí. Hračky mu střídejte, nedávejte mu všechny najednou. Choďte hodně ven a tam si hrajte a cvičte, ať jsou procházky veselé a pejsek se na ně teší a zároveň ať Vás nespouští z očí, ať jste pro něho důležití.
Věřím, že při takovémto postupu nebudete mít problém s ním vyjít.
Ke kastraci bych se rozhodla jen v případě, když se pes snaží nakrývat každou fenu na potkání, úporně značkuje a sexuálně obtěžuje i např. návštěvy. Tam je tento zákrok na místě.
S pozdravem
Hana Žertová